Archiv roku 2014 1. strana
Řadit články od nejnovějších – nejoblíbenějších – nejkomentovanějších
Za skřivánčím zpěvem na tajemný Tisovník
vydáno 1. března 2014 – napsal Rony – 1 komentář
Příchod jara oznamují jeho první poslové - skřivánci. Z nebeských výšin se na louky v okolí rozlehlého Tisovníku snáší jejich ostrý zpěv se známým a příjemným motivem. Ani lehký únorový vánek nedokáže zchladit pomalu se ze zimního spánku probouzející krajinu, přestože ve stínu lesa je po mrazivém ránu stále jinovatka.
Tisovník skrývá i jedno tajemství, které je nadále dobře utajeno. A kde že vlastně je ten Tisovník?
Pokračovat ve čtení...
Na návštěvě ve Slovinsku II.
vydáno 24. května 2014 – napsal Navarro – žádný komentář
Článek o našem letním výletě za slovinskými kamarády pokračuje druhou částí. Po návštěvě Lublaně a slovinského pobřeží jsme v závěru čtvrtého dne dorazili spolu s kamarádem Armandem do podalpského městečka Tolmin a nocujeme v bytě u jeho spolužáka Primože. Ten se k nám připojí až ráno, vypomáhá totiž do pozdních nočních hodin na právě vrcholícím metalovém festivalu, díky němuž je teď v jinak poklidném Tolminu docela rušno.
Pokračovat ve čtení...
Nejstarší stromy na Šumavě
vydáno 3. dubna 2014 – napsal Rony – 3 komentáře
Není to tak dávno, kdy byl objeven kůrovcem zničený 559 let starý smrk poblíž turistické cesty od Plešného jezera k vrcholu Plechého. Uvádí se, že jde o druhý nejstarší strom zjištěný na Šumavě. Ale přesně určit vítěze mezi nejstaršími smrky Šumavy není tak jednoduché. Mnoha set let starých smrků existuje hodně, a další mohou být "díky" kůrovcové kalamitě a rozpadu původních horských pralesů ještě brzy objeveny.
Pokračovat ve čtení...
Hůrky a Skalský vrch - svědectví minulosti
vydáno 17. dubna 2014 – napsal Rony – 4 komentáře
Původně to měl být jen obyčejný nedělní výlet do lesního komplexu u Skalského vrchu, nedaleko Protivína a Písku, po okružní naučné stezce Školní polesí Hůrka. Díky oboře, ve které chovají jelence běloocasé, a hlavně okolí Skalského vrchu, na jehož jižním svahu je navršeno velké množství kamenných hromad, zřejmě rozsáhlého mohylového pohřebiště, šlo nakonec o velmi zajímavou zkušenost.
Pokračovat ve čtení...
Lesy kolem Vráže do kaňonu Otavy
vydáno 14. března 2014 – napsal Rony – 2 komentáře
Výhodou naší malé republiky je, že spoustu přírodních krás máme doslova za humny. Jižní Čechy nejsou výjimkou. Rozmanitost krajiny zde přímo vyzývá k jejich prozkoumání, a když se k tomu vydaří i počasí, každá chvilka v ní strávená stává se balzámem na duši.
Velmi atraktivní je okolí velkých řek Vltavy a Otavy, které za miliony let vytvořily hluboké kaňony. Projdeme se lesy kolem Vráže, jejíž perlou je nádherný zámek, a prudkými stráněmi nad Otavou doputujeme tajemnými zákoutími až k jejímu soutoku s Lomnicí.
Pokračovat ve čtení...
Máchův poetický kraj, l. Okolí Máchova jezera
vydáno 3. září 2014 – napsal Rony – 3 komentáře
Je to k nevíře, ale krajinu kolem Máchova jezera jsem jel poznávat poprvé. Přitom pískovcové skály, divoké doly a kuželovité vrcholy sopečného původu jsou tak přitažlivé. Snažili jsme se během čtyř dnů vstřebat co nejvíce z krásné přírody a zavítali i na několik známých hradů. Počasí k vandrování bylo ideální, méně již pro máchání kecek v Mácháči. To nám ale zase tolik nevadilo. První dva dny jsme věnovali Bezdězu, zřícenině hradu Jestřebí a Hradčanským stěnám.
Pokračovat ve čtení...
TOP 12: zastavení v čase (rok 2014)
vydáno 23. prosince 2014 – napsal Rony – 2 komentáře
Další rok se utápí v melancholii krátkých prosincových dnů a nezbývá než se poohlénout co dobrého přinesl a co naopak vzal. Pokud zůstanu u fotek, které zcela zaplnily prostor jednoho z paměťových pevných disků mého nootebooku, nezbývá než potvrdit další ústup od tématiky makro. I letos převažovaly krajinky, které stály za objevováním nových míst, převážně v horách Šumavy, k níž mám citově tak blízko.
Krajinným fotkám se přesto zcela vyhnu a budu se znovu u dvanácti zastavení držet obvyklých makrofotek. U nich jde o jiný pohled, odhalující to, co jinak zůstane navždy skryto.
Pokračovat ve čtení...
Peking, část II.: Čínská zeď a jiné
vydáno 30. dubna 2014 – napsal Paulie – 4 komentáře
Poté, co jsme se prošli pekingským olympijským areálem a Zakázaným městěm, vydáme se na výlet do manufaktury na zpracování nefritu, k hrobce císaře z dynastie Ming a především na Velkou čínskou zeď. Jednodenní výpravu zakončíme v čajovně nad šálkem dobrého čínského čaje.
Pokračovat ve čtení...
Praha už volá, Praha už volá...
vydáno 20. května 2014 – napsal Rony – 3 komentáře
Tenhle cajdák, vyslechnutý v posledních týdnech z rádia, mi zněl v uších stále dokola. I on se tak mohl stát příčinou toho, že jsem se do té Prahy nakonec vydal.
Hledat v ní přírodu není zas až tak těžké. Pokud odhlédnu od toho, že okolí matky měst je velmi krásné a pestré, je i přímo v ní k vidění dost taháků, které lákají ročně statisíce návštěvníků. Z různorodého spektra všech možných zajímavostí jsme si několik vybrali i my. Naše šlépěje zůstaly v Botanické zahradě a Fata Morganě, ZOO, a dokonce i mezi dinosaury v Dinosaurináriu a vodními tvory Mořského světa. Prostě jsou na světě věci, co v lese jen tak nenajdete.
Pokračovat ve čtení...
PF 2015
vydáno 24. prosince 2014 – napsal azave – žádný komentář
pfko od Berounky
Pokračovat ve čtení...
Nejoblíbenější články z tohoto archivu
- Za skřivánčím zpěvem na tajemný Tisovník
- Na návštěvě ve Slovinsku II.
- Nejstarší stromy na Šumavě
- Hůrky a Skalský vrch - svědectví minulosti
- Lesy kolem Vráže do kaňonu Otavy
- Máchův poetický kraj, l. Okolí Máchova jezera
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2014)
- Peking, část II.: Čínská zeď a jiné
- Praha už volá, Praha už volá...
- PF 2015
Jaký typ výletů preferujete?
1224 47% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
827 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
581 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2632 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Půltucet (červenec 2023) - příběh fotografie
- Přes Soumarské rašeliniště na Stožeckou kapli a trek kolem vrchu Pomezný
- Zápisky z cest II. (Matterhorn...)
- Expedice Norsko 2015, část jedenáctá
- Křížem krážem Slovinskem část druhá
- S batůžky na Dachstein
- USA - den pátý a šestý
- Putování za Santinim ll.
- Železné hory a Posázaví l.
- Fotky Půltuctů s nejvíce hlasy (květen - prosinec 2018)