Botanická zahrada v Praze
vydáno 1. června 2014 – napsal Paulie – 2 komentáře
Pražskou Tróju, kde nyní žiji, mají jistě mnozí spojenou se ZOO. Méně profláklá a možná o to sympatičtější je její sousedka, botanická zahrada. Narozdíl od ZOO je více oázou klidu, kam si člověk jde odpočinout. Pojďme se tedy projít jejím hlavním lákadlem, tropickým skleníkem Fata Morgana, kde uvidíme kromě běžné expozice také výstavy orchidejí a poletující motýly. Nahlédneme i do rozsáhlé venkovní expozice, v níž zaujme mimo jiné japonská zahrada s výstavou bonsají.
Botanická zahrada vznikla v roce 1969 se smělými plány co se týče rozlehlosti, překonávajícími dokonce současnou velikost. Plně otevřena pro veřejnost však byla až v roce 1992 a to pouze v části dnešní rozlohy (mezi Nádvorní ulicí a vinicí sv. Kláry). Už v roce 1995 se začalo s výstavbou tropického skleníku, který měl být výjimečný ztvárněním tropického pralesa místo pouhých květináčů s rostlinami. Stavba se však oddalovala a protahovala, takže skleník Fata Morgana byl plně otevřen až v červnu roku 2004. I venkonvní expozice se průběžně zvětšovaly a rozvíjely až na současných téměř 25 hektarů.
Stránky botanické zahrady hl. m. Prahy
V Praze se jinak nachází ještě botanická zahrada Univerzity Karlovy při přírodovědecké fakultě (přímo v centru v Novém Městě) a botanická zahrada v Malešicích na okraji Prahy.
My si trojskou botanickou zahradu prohlédneme skrze fotky ze čtyřech návštěv. Začneme březnovou výstavou orchidejí ve Fata Morganě, včetně popisu samotného skleníku, pak se podíváme na motýly poletující rovněž ve Fata Morganě. Dále si představíme rozlehlou venkovní expozici zahrnující mimo jiné vinici sv. Kláry a japonskou zahradu. V poslední návštěvě uvidíme výstavu bonsají v japonské zahradě a dále si projdeme venkovní expozici.
Fotek je tedy víc než dost, a tak jsou některé jen v galerii a ne v článku.
Orchideje ve Fata Morganě
Skleník Fata Morgana letos v červnu (2014) slaví 10. narozeniny. Je dlouhý 130 m, široký 17 m, vysoký až 11 m a má esovitý tvar, protože přirozeně kopíruje skálu trojského svahu. Skála díky tomu může být přirozeně využita v expozicích.
Kromě vstupní haly s pokladnami, záchody a šatnou se skleník skládá ze třech výstavních částí: polopouštní (suché tropy a subtropy), tropické nížinné a tropické horské části. V polopouštní části je suchý vzduch s denními teplotami mezi 20 a 30 stupni, v tropické i horské části pak člověk dýchá velmi vlhký vzduch. Tropická část působí trochu jako sauna, neboť je tam znatelně tepleji než jinde (k 30 stupňům) a vlhkost dosahuje až 95 %. Horská část je naopak chladnější s teplotami mezi 18 a 25 stupni.
Rostliny jsou pak v jednotlivých částech uspořádány dle geografické příslušnost a naaranžovány tak, aby připomínaly přirozené prostředí. Mimo významných či vzácných druhů zde rostou i zcela běžné druhy daného prostředí, což nebývá v botanických zahradách běžné, ale slouží k dokreslení atmosféry.
Skleník zvenku. Vzadu na fotografii je vchod.
Před skleníkem vystavili několik afrických soch
Krokodýl útočící na apaticky vyhlížející ženu. Africká mentalita je opravdu dost jiná.
Skleník zvenku
První návštěvu Fata Morgany, na níž jsem dělal fotky, jsme podnikli hlavně kvůli výstavě orchidejí, jež probíhala 7. až 23. března (další roky by mohla být v podobnou dobu). Orchideje, patřící k čeledi vstavačovité, jsou převážně epifytické rostliny, což znamená, že rostou na jiných rostlinách, třeba na stromech, ale nijak na nich neparazitují. Jsou hojně pěstovány v domácích podmínkách, kde vyžadují hodně světla, ale některé nesnášejí přímé sluneční záření. Není je také potřeba moc zalévat (jednou nebo dvakrát týdně), dokonce pro ně může být lepší méně zalévání než moc. Nejčastěji pěstovaným rodem je Phalaenopsis, přirozeně rostoucí v tropické Asii, Indonésii a Ausrálii.
Prohlídka skleníku začíná v polopouštní části, pokračuje přes tunel pod tropické jezírko se spoustou rybiček, pak se dostává do tropické části, kde už se naše oči topí v květech orchidejí. Nakonec v zadní části skleníku se nachází horská část. Na následujících fotkách se můžete pokochat krásou kytek, z nichž velká část tvoří orchideje, ale ty ostatní bohužel nejsem schopen poznat.
Vpravo relativně mladý baobab. Tento strom roste sice pomalu, ale může se dožít až 2000 let a mít velmi mohutný kmen, třeba až tak, že by se v něm dal vydlabat menší domek ...
Pohled na polopouštní část skleníku. Zde ještě není moc vedro a vlhko.
Tunelem dojdeme pod jezírko, respektive doprostřed něj a pak vylezeme do tropické části.
Jedna z dřevěných soch v tunelu
Uprostřed jezírka toho přes sklo nejsem schopen moc vyfotit, neboť tam panuje příšeří. Jezírko je rozděleno chodbou na dvě části, americkou a euroasijskou. Na fotce je euroasijská část s naší nejoblíbenější rybičkou, čichavcem líbajícím, který neustále olíbává rostlinky, skály nebo jen tak otevírá tlamičku, když pluje vodou.
V tropické části už vidíme orchideje.
Orchideje mají velmi rozmanité barvy
Orchideje
Bambusová konstrukce se zavěšenými orchidejemi
Orchideje nad jezírkem
Význam baněk u orchidejí je mi skryt
Orchideje, vlevo nahoře jsou vidět kořeny nějaké jiné orchideje
Orchideje i s pupeny, z nichž jeden se už rozevírá.
Tato květina (výjimečně ne orchidej) visí ze stropu na dlouhé liáně.
Orchideje
Orchideje
Stezka uprostřed tropické části
Skalka s vodopádem dokresluje atmosféru.
Kytice (myslím, že i z orchideje)
Některé květy či spíše květenství jsou opravdu zvláštní
Horská část skleníku
I v horské části skleníku mají orchideje
Rostliny v tůňce plavoucí jako lekníny
V horské části je kvůli intenzivnímu zvlhčování vzduchu poněkud mlžno.
Ze stropu zavěšená konstrukce s orchidejemi
Tropická část skleníku
Jezírko s rybami
Některé květy vypadají jako origami
Květenství se zvláštní tyrkysovou barvou
Výstavka za sklem i s latinskými názvy, mně však nic neřeknou
Masožravé rostliny v horské části. Kdyby do nich člověk strčil prst, tak mu ho rostlina rozleptá. Jen ho tam musí mít asi týden.
Některé květy orchideje se snaží připomínat samičky různých druhů hmyzu, aby se s nimi samečkové spářili a při té příležitosti orchidej opilovali. Květ má navíc tvar uzpůsoben tak, aby hmyz snadněji nalétl přímo do květu.
V horské části
Motýli ve Fata Morganě
Od 8. dubna do 11. května létali po tropické části skleníku motýli, což jsme si také nenechali ujít. Šli jsme tam už 11. dubna, což bylo možná příliš brzo, neboť motýlů nepoletovalo mnoho (z loňska si jich pamatuji více).
Květenství v polopouštní části
Opět jdeme tunelem do tropické části, kde na nás čekají motýli
Motýli mají ve skleníku porůznu přichystanou potravu.
Na tyčkách visí kukly, z nichž se postupně rodí motýli
Tůňka v horské části
Motýl se dívá ven ze skleníku, jako by chtěl na svobodu.
Venkovní expozice
Přestože botanická zahrada existuje od roku 1969, venkovní expozice byly zpřístupněny až v roce 1992 (když nepočítám dny otevřených dveří) a neustále se rozvíjí, například v brzké budoucnosti přibude výstava s včelami a květinami, z nichž získávají med. Pokud to vezmeme zezdola od autobusové zastávky Kovárna, můžeme mimo jiné zhlédnout:
- vinici sv. Kláry, kde se pěstuje mnoho odrůd vína. Ochutnat tamní vína lze ve vinárně uprostřed svahu. (Tato vinice je pozůstatkem mnoha vinic, které bývaly na trojských svazích, jež jsou příhodně obráceny k jihu. V Praze se nachází jinak již jen sedm vinic.)
- kapli sv. Kláry na krásném místě na skalce. Kaple tak tvoří dominantu Tróji.
- ornamentální zahradu, kde rostou tulipány, hyacinty, ... a kde lze najít odpočinek na lehátkách,
- japonskou zahradu, určitě jednu z nejhezčích částí botanické,
- stráň s houpacími sítěmi a pěkným výhledem,
- les v horní části nad strání, kde jsou nějaké dřevěné či kamenné hudební nástroje, vykotlaný kmen jako prolézačka, velké piškvorky apod.,
- severoamerickou polopoušť,
- pivoňkovou louku se sedátky a lehátky, která se nachází hned u severního východu u Bohnic.
Kromě možnosti poznávání rostlin z různých koutů světa zahrada nabízí i mnoho míst k odpočinku pro tělo i duši.
Spodní části venkovní expozice vévodí kaple svaté Kláry, pod níž se nachází stejnojmenná vinice.
Cesta uprostřed vinice k vinárně. Vzadu Trója a úplně vzadu (zpola kryty svahem) paneláky kolejí, na nichž přebývám.
Trojský zámek pod vinicí
Venkovní expozice nad vinicí. Patří k nim i les v pozadí, v němž lze najít dřevěné nástroje, velký vykotlaný kmen a velké dřevěné piškvorky.
V pozadí nad zahradou jsou Bohnice, sídliště to zaslíbené nejen bláznům, ale i milovníkům přírody, jež to mají blízko do botanické.
Tulipány
Hyacinty
Narcisy
Hyacint východní
Narcis (pokud se nepletu)
Japonská zahrada
Tůňka a rozkvetlé sakury
V japonské zahradě
Květ magnólie
Rozkvetlá magnólie
Květ magnólie
Rozkvetlá magnólie
Květ magnólie
V horní části venkovní expozice v jezírku šmírujeme žáby, v noci aktivní
Jsme dokonce tak drzí, že je fotíme i při nejintimnějších chvilkách.
Trojský zámek
Labyrint v zahradě Trojského zámku, za ním Císařský ostrov a pak na druhém břehu Vltavy Stromovka.
Kaple sv. Kláry nad vinicí
Tulipány rozličných barev v ornamentální zahradě
V japonské zahradě
Rozkvetlý kdoulovec nádherný.
Květenství kdoulovce nádherného
Panorama z vinice
Bonsaje
Od 16. května do 25. května 2014 probíhala v japonské zahradě výstava bonsají. Překvapil mě na ní jednak počet exemplářů (v článku je jich jen malá část) a druhak jejich rozmanitost.
Bonsajistika je umění miniaturizace stromů a jejich pěstování v miskách (japonsky bonsaj znamená doslova "strom v misce"). Kromě pěstování v misce se stromek různě tvaruje a zkrášluje. Mezi používané techniky patří ořezávání kmene nebo větví, přivazování a ohybání větviček nebo i celého kmene, přesazování, ...
Jak říkala Lída: "Týrání zvířat je trestné, ale týrání stromů je bonsajistika." :-) Bonsaje jsou však jistě moc krásné, pojďme se tedy na ně podívat. Pak se ještě projdeme po horní části zahrady.
Na vinici. V pozadí vykukuje Pražský hrad a Petřín.
Japonská zahrada
Drmek čínský jako bonsaj
Zátiší v japonské zahradě
Uprostřed nohoplod velkolistý, vpravo jilm drobnolistý
Jilm drobnolistý v detailu. Stylem této bonsaje je zřejmě kaskáda (větve na jedné straně sahají až pod květináč).
Pěnišník japonský
Javor Buergerův s chůdovitými kořeny. Ty jsou vytvořeny tak, že stromek nejprve zasadíme do hluboké zeminy, kterou mu pak postupně odebíráme.
Zimostráz vždyzelený
Text o tvorbě bonsají ve stylu vor
Úzké kamenné cestičky dokreslují romantickou atmosféru japonské zahrady
Do červena zbarvený strom v pozdně odpoledním slunci
Azalka japonská
V několika sítích je možné se natáhnout a třeba se na chvíli prospat :-)
Jezírko se žábami a želvami v horní části zahrady
Jedna želva se před námi promenáduje
Severoamerická polopoušť
Na velkém kruhovém záhoně roste spousta kosatců
Pivoňková louka
Pivoňky v květu
Květy pivoňky
Pivoňková louka s Žižkovem a žižkovským vysílačem v pozadí
Květ magnólie (pokud se nepletu)
Květina v severoamerické polopoušti
Nahoře na svahu je několik plechosaurů
Výhled z botanické: v popředí ornamentální zahrada s kaplí sv. Kláry, v pozadí Stromovka, Pražský hrad a Petřín
Afričtí milenci
Ornamentální zahrada
V botanické jsme jistě nebyli naposledy, a tak se snad můžete těšit na další fotky z Fata Morgany nebo z venkovních expozic, které bych chtěl přidávat do své galerie.
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Paulie
Ahoj! Jsem už pěkných pár let oficiálně matfyzák, ale duší jsem jím mnohem delší dobu. Momentálně z části učím, z části bádám a z části studuji. Baví mě čtení a různé sporty: hlavně běhání, jízda na kole a v neposlední řadě i horská turistika.
Jestli mě chcete kontaktovat, tak napište na paulie (zamotáč) atrey.karlin.mff.cuni.cz.
Komentáře
18. června 2014 09:32
Rony říká
Je to pěkné vidět rozkvetlou přírodu, z barev až přechází oči v těchto Zahradách ticha. Když jsme byli v ZOO, fakt jsem byl z toho množství lidí mírně vyděšený .
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Island, část VI.: fjordy a trávové domečky
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2010)
- Na Hadí vrch a jezero Laka
- Montenegro, příběh hor l. NP Durmitor
- Půltucet (prosinec 2021) - příběh fotografie
- Dolomity - San Pellegrino ll.
- Český ráj - II. Bozkovské jeskyně, skalní bludiště Kalich-Chléviště, Klokočské skály
- Půltucet (červen 2022) - příběh fotografie
- Ztracenou Šumavou II. Modravské slatě
- Zápisky z cest II. (Matterhorn...)
Jaký typ výletů preferujete?
1224 47% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
827 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
581 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2632 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Hrubý Jeseník a Rychlebské hory lll.
- Dovolená 2011 alias Egypt část třetí
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2011)
- Půltucet (červenec 2018) - příběh fotografie
- Jihočeské cyklotrasy ll.
- Pachnes - Kréta
- Mezi skalami Jizerských hor
- Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2022
- Graukogel, Bad Gastein, Salzbursko
- Krkonoše, východní část hor ll.
2. června 2014 10:26
Míra říká
Opět krásné fotky a pěkný komentář...Botanická zahrada je skutečně zdroj krásy a poznání a oáza klidu v rušné Praze. Vřele doporučuji návštěvu těm,kteří si dovedou najít čas a v klidu se tam kochat....