Plzeňsko - zámek Nebílovy a hrad Radyně
vydáno 5. července 2025 – napsal Rony – žádný komentář

Kupodivu i kolem mě celkem blízkého Plzeňska zejí bílá místa, kde jsem ještě nikdy nebyl. Protože moje bolesti zad stále přetrvávají, zvolil jsem jednu doukromou plzeňskou kliniku, abych vyzkoušel, jestli mi mohou pomoci. Budu tak mít dostatek času na projlídku kulturních památek k okolí města.
Zámek Nebílovy
Cestu do Plzně využiji k návštěvě zámku Nebílovy a nedalekého hradu Radyně. Protože mám po příjezdu k zámku víc než půlhodinu času, nahlédnu do místní galerie, kde vystavuje své obrazy Miloslav Čech, a osladím si život zákuskem a cappuccinem v kavárně. Vlastně jsem vůbec nesnídal a téměř dvouhodinovou jízdu s následným vyšetřením absolvoval nalačno, byť to nebylo vůbec nutné. Dostal jsem čtyři injekce k blokování bolesti do určitého místa zad a nyní mám pozorovat a zapisovat několik hodin, jestli ucítím zlepšení. Bohužel se ještě před několika týdny k problémům levé strany zad přidala akutní ostrá bolest šlachy u kotníku a tak budu jen těžko své pocity popisovat.
S místní ženou se pouštím do debaty, jak probíhal slavnostní večer po svatbě v kostele v Přešticích. Právě díky článku na webu jsem se o Nebílovském zámku dozvěděl. Své ano si v přeštickém kostele Nanebevzetí Panny Marie řekli komtesa Maria Gloria Czernin z Chudenic a Laszlo markýz de Brissac ze starobylého francouzského rodu. Mezi hosty byli mnozí evropští šlechtici, mezi nimi i belgický král s chotí. V zámku Nebílovy byla přichystána večerní akce pro 250 hostů. A končilo se prý hodně po půlnoci.
Mezi našim rozhovorem se v zámecké kašně spustí vodotrysk, aby na hladině rozmazal všechny kontury trojkřídlé zámecké budovy. O prohlídku v 10:30 má zájem pouze pětice nadšenců, mezi které se rád řadím. První dnešní prohlídka odpadla zcela. Může se to zdát překvapivé, ale jak průvodkyně říká: "lidé více znají zámek Kozel, byť ten je vlastně pouhým loveckým zámečkem, na rozdíl od reprezentačního zámku Nebílovy."
Vstupní brána do zámku Nebílovy
...
Zámek Nebílovy ..
...
...
Zadní část zámku rekonstrukce ještě čeká.
Galerie uvádí malíře Miloslava Čecha ..
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Dostane se nám výkladu o majiteli zámku hraběti Prokopu Vojtěchu Czerninovi, který byl od roku 1790 nejvyšším lovčím Království českého, což dokumentuje zpřístupněný lovecký pokoj. Nebílovský zámeknese čistotu vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Tématem interiéru je květina, nejčastěji zobrazovaný motiv ve výtvarném umění. Vkusně zařízené pokoje ožívají předměty z konce 18. a počátku 19. století. Mobiliář však nepochází ze zámku, neboť ten v polovině 19. století odvezli Valdštejnové po změně majitelů objektu, kdy se z dříve reprezentační rezidence stal hospodářský dvůr. Obdivovat zde dnes můžeme nejstarší středoevropská barokní zátiší německého malíře Gottfrieda Libalta ze 17. století či nábytek a porcelán z přelomu 18. a 19. století. Opravdu je na co se dívat.
Vůbec nejcennějším prvkem interiéru jsou restaurované původní nástěnné barokní malby Antonína Tuvory z 90. let 18. století. Můžeme vidět, jak byly vymalované zámecké pokoje v roce 1785. Dekorační výmalbu charakterizují různé linky, propletené čáry a iluzivní táflování, vše s původní barevností.
Zcela ojedinělá je pak malířská výzdoba velkého tanečního sálu. Ocitáte se v tropické džungli, kam vás přenesou nástěnné a nástropní malby pocházející z konce 18. století. Spatříte stromy, opice, ptáky, motýly a za nimi kousky vzdálených orientálních krajin. Záchrana započala již v roce 1967 a to transferem rozsáhlé nástropní malby Antonína Tuvory. Ta byla rozřezána na více než 600 dílů, sejmuta společně s tenkou vrstvou omítky a uložena do doby, než bude obnovena rozpadající se dřevěná stropní klenba sálu. Teprve v roce 2008 se z grantu finančního fondu EU a Norských fondů podařilo celou malba zrevidovat, proběhlo zpevňování sejmutých dílků. Vytvořila se mapa jednotlivych dílů, aby mohly být podle ní navráceny zpět na stropní klenutí.
Na prohlídce nahlédneme i do druhé části zámku, kde stále rekonstrukce místností probíhají. Lze si tak udělat názornou představu, o jak složitou a náročnou práci se jedná. Za druhou trojkřídlou částí zámku se procházím růžovou a bylinkovou částí zámecké zahrady. Francouzská zahrada vznikla v době výstavby zámku a její podoba zůstala zachována na podrobné mapě panství Šťáhlavy - Nebílovy. Dnes se usiluje o obnovu celého francouzského parku se zimostrázovými a květinovými ornamenty a s centrální fontánou. V zahradě se bavím s.dvojicí, která mne upozorní na to, že na Radyni předělávali vstupní můstek do věže, která je vyhlídkovou. Tak snad se dovnitř dostanu, z obce Nebílovy k hradu přejedu jen pár km.
Na prohlídce...
...
Výzdoba zámku se nese v kontextu květin.
...
...
...
...
V rekonstruované cásti zAmku...
...
...
...
...
...
...
...
Benátské zrcadlo...
...
Taneční sál...
...
...
...
...
...
...
V bylinkové zahradě.
...
Hrad Radyně
Nová přístupová lávka pochází z dílny renomovaného Atelieru Soukup Opl Švehla a je naštěstí již dokončena. Nic mi tedy nebrání vystoupat po dřevěných schodech vzhůru na plošinu s dokonalým rozhledem. Na strmost schůdků mne upozornil bratránek Mirek a je pravda, že si jeden musí dávat pozor kam dává nohu.
Rozhlížím se kolem dokola a čtu si názvy obcí a kopců na rozhledových růžicích. Ač jsem byl v Plzni mnohokrát, téměř dva roky i na vojně na Slovanech, hrad Radyni navštěvuji poprvé. Splácím tak dluh tomuhle krásnému místu se zajímavou historii, o níž si něco přečtu ze zapůjčené A4, fotím Plzeň a také blízký Starý Plzenec, nad nímž právě sluneční paprsky osvětlily středověkou rotundu, postavenou v západním předhradí raně středověkého hradiště. Hlavní opěrný bod českých knížat v západních Čechách nesl do konce 13. století název Plzeň. Ale zpět k samotné Radyni.
Hradní architektura pochází z doby Karla IV ., kdy bývalo běžné propojení paláce s věžemi do jednoho kompaktního celku. Původní název Karlskrone dokládá, že byl v letech 1356 - 1361 vybudován jako hrad královský. V 17. století hrad zpustl a je dnes zříceninou stojící na vrcholku skalnatého kopce. Bývalÿ palác ukončuje hranolová věž, na opačné straně pak věž půlkruhová. Parkán obepínal hrad od jihu přes západní na severní stranu. Východní stranu přirozeně chránil prudký svah a nedaleká skála, dnes s vyhlídkou. Zbylý obvod hradu obklopoval příkop a mohutný vnější val.
Zajímavostí je také to, žena vrcholku kopce Radyně byla nalezena pravděpodobně mladoeneolitická pazourková čepel a u malého jezírka pod Radyní neolitická broušená břidlicová sekerka.
U Radyně.
Radyně - věž je dnes skvělým rozhledovým místem.
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Plzeň.
...
Starý Plzenec.
...
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku

Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Jihočeské cyklotrasy ll.
- Toulky kolem Strakonic
- Podzemí malé a velké Ameriky
- Šumperk ll. - Jeřáb a Králický Sněžník
- Jarní sběr tisícovek Šumavy
- Balónem nad Český Krumlov
- Itálie 2012 - Kolem Sicílie II
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2014)
- Dovolená 2011 ala Egypt část druhá
- Sněžná, aneb tam, kde lišky dávají dobrou noc ...
Jaký typ výletů preferujete?
1306 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
893 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
655 23% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2854 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Labské pískovce I.
- Půltucet (září 2021) - příběh fotografie
- Nová verze Šlápot
- Českou Kanadou
- Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2019
- Vysokohorská turistika v Hohe Tauern, Pinzgau, Kitzbüheler Alpen l.
- Půltucet (duben 2025) - příběh fotografie
- Bunkr Drnov
- Mezi daňky v Blatné
- Půltucet (srpen 2023) - příběh fotografie