Podzemí malé a velké Ameriky

Podzemí malé a velké  Ameriky

Kousek na sever od hradu Karlštejn je řada bývalých, ale i současných vápencových lomů. Nejznámější lom, velkou Ameriku zná řada lidí i z českých filmů - Limonádový Joe a naposled Micimutr, uvedený včera Českou televizí. Ale že lomy mají svoje podzemí, to se zase tak moc neví ...

Dnes již bývalé lomy (těžba v těchto lomech končila různě, od roku 1944 až do roku 1963) zná snad skoro každý. Jednak z vyprávění různých historek, a nebo také z různých filmů, jak zahraničních, tak převážně českých. Ale podzemí obou Amerik zná asi málokdo. Dřív se tam podnikaly různé výpravy, ale v současnosti nic takového nejde. Současní majitelé (skupina ČEZ - Lomy Mořina) všechna přístupná místa velmi důkladně zabezpečila a nezbývá nic jiného, než se do podzemí podívat oficiálně. Což tedy nejde stále, ale čas od času taková možnost je.

Malá Amerika je lom vzdálený asi 2 km od nynějšího závodu na zpracování vápence pro tepelné elektrárny na severu Čech. Z tohoto areálu je možný vstup do podzemí obou Amerik a dalších bývalých lomů. Nejvíce na západ je bývalý Liščí lom ( ještě asi 1 km západně od Malé Ameriky), do kterého vede hlavní štola - říká se jí hlavní sběrná štola. Tou se dopravoval vytěženy vápenec k drtičkám. Všechny lokality se těžily od zdola nahoru, tak že se vykutala hlavní štola pod ložisko. Vápenec se lámal a těžil postupně u stropu ložiska a padal do dopravníků a dál do vozíků v hlavní štole. Hlavní štoly jsou v několika patrech, přístupné je třetí patro, páté je zaplavené. A až tam jsme se podívali.

Do podzemí lomu Mexiko a Velká Amerika se také musí ze závodu Mořina, ale z jiné části. Spojuje je několik pater štol a chodeb, ty hlubší jsou všechny zatopené. Tady je vstup hodně zajímavý, ostatně to snad bude vidět na fotkách. Cestou lze nahlédnout do lomu Mexiko - v padesátých letech jeden veliký kriminál pro politické vězně. Jeho zvláštností je, že na dno lomu, který je zatopený, nikdy nesvítí slunce.

Velká Amerika je asi nejvíce známý lom. Je největší, 100 m hluboký, celá léta se k jezeru na dně lomu lezlo a leze všelijak, řada odvážlivců sestup nepřežila. Je vyhledáván filmaři celého světa, všichni viděli Limonádového Joea, nebo nejnovější pohádku Micimutr. Ale bohužel současní majitelé tvrdí, že jsou tady pro těžení vápence a ne jako servis pro turisty. Tak je tedy všude na povrchu vstup zakázán a smí se chodit jen po turistických stezkách. Jenže to je někdy i jinak, že....

Belaz, auto na 50 tun vápence

vstup směrem k malé Americe

vstup do podzemí

ještě asi dva kilometry

ještě asi dva kilometry

tak zvaná okna do malé Ameriky

malá Amerika

malá Amerika

malá Amerika

všechny otvory jsou řádně zamřížované

malá Amerika

malá Amerika

malá Amerika

těžní stroj - pod námi jsou ještě tři patra, ale bohužel zaplavená

bez komentáře

vstup do podzemí velké Ameriky

část chodby slouží dodnes jako sklad trhavin pro vápencový lom Mořina

metrová betonová stěna a jediný vstup dál

pohled do bývalého lomu Mexiko, v padesátých letech nejhorší věznice politických vězňů

tzv. svážná chodba

vlevo k Americe, vpravo dál do lomu Mořina

jedno z "oken" do velké Ameriky

spadlá klenba chodby ústící do velké Ameriky

velká Amerika - pohled z "oken" třetího patra

pohled z trošku jiné výšky

velká Amerika

velká Amerika

Ohodnoťte článek

Hodnocení 1Hodnocení 2Hodnocení 3Hodnocení 4Hodnocení 5

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

azave

azave

Buď cestu najdu, nebo si udělám vlastní ... 

 

Přidat komentář

Komentáře

HoHo

25. prosince 2011 17:58

HoHo říká

Zajímavý výlet do podzemí těchto lomů.. Zezhora jsem je asi před rokem a půl také viděl, ale takto jsou rozhodně zajímavější...

Sportem ku zdraví a trvalé invaliditě

Jack

25. prosince 2011 18:07

Jack říká

Já jsem bohužel neměl tu čest je vidět vůbec, a docela mě to láká . Uvidíme, snad se tam někdy podívám .

„Jednou za rok vyjeďte někam, kde jste ještě nebyli.“ Dalajláma

Rony

27. prosince 2011 14:17

Rony říká

Mucimutr byla jediná pohádka, kterou jsem o Vánocích shlédl, ale ani já jsem neviděl lom na vlastní oči. Je to škoda, kdysi jsem vandroval nedaleko křivoklátskými lesy a to ještě šlo prolézat podzemím.

Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká

Japo

28. prosince 2011 01:27

Japo říká

Zajímavé a pěkné

Nedávno jsem byl v blízkých Solvayových lomech (jakožto řadový návštěvník), možná o tom také vytvořím článek.

"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."

JH

30. prosince 2011 19:12

JH říká

Nějaký fotky ze štol jsou na http://jara.czweb.org/index.htm

hagen.morina

27. července 2013 21:47

hagen.morina říká

Pokud máte zájem navštívit podzemí lomů Amerika, podívejte se na www.hagen-morina.cz a domluvte si prohlídku. Členové našeho občanského sdružení, které se o podzemí stará, vás rádi provedou.

Zdař Bůh!

Rony

29. července 2013 20:06

Rony říká

Díky za nabídku, rádi bychom ji využili při plánovaném setkání příznivců Šlápot, které plánujeme příští rok na Křivoklátsko.

Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká

lukv

21. června 2017 16:08

lukv říká

Zdravím, chystáme se ve druhé polovině července na dovolenou na Karlštejnsko. Rád bych taky navštívil podzemí lomů. Máme někdo nějaké bližší informace na koho se obrátit, abychom se tam dostali  ? Dík za info

hagen.morina

21. června 2017 23:29

hagen.morina říká

@lukv: Viz komentář výše. Na www.hagen-morina.cz je i kontaktní e-mail.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.