Půltucet (červenec 2023) - příběh fotografie
vydáno 1. srpna 2023 – napsal Rony – žádný komentář
Motto: "Cesta dlouhá tisíc mil začíná jediným krokem.“ (Konfucius)
Zapomeňte na chvíli inflaci, válku i zelený úděl. Léto je v plném proudu a pokud jste neshořeli na Rhodosu, jistě si i ten zbytek užijete. Já stěžejní týden strávil s dobrou partou v horách italských Jižních vápencových hor, kde se bez nesnází daly přečkat vedra, jež zachvátila téměř celou Evropu. Kontrast vysokohorské krajiny s naší šumavskou snad ani nemůže být větší, obě jsou krásné svým vlastním způsobem.
1. Vzhůru na Hvězdu
Dramatický výstup na vrchol Hvězdy ukončil úspěšně moji letitou snahu zdolat všechny hlavní tisícovky Šumavy, uznané webem www.tisicovky.cz. Samotný výstup na tento vrchol byl ztělesněním snad všeho, s čím se poutník Šumavou může potýkat. Žravé mušky, neprostupné houštiny, nepřehledný terén. Ale také úžasná příroda a vzpomínky, jež si poneseme s sebou celý život.
. . .
2. Lehce pošmourno
Nikoliv šmolkově modré nebe, ale tmavá mračna dodávají Lipnu tu pravou horskou atmosféru, za kterou k němu mnozí jezdí. Nečekejte pohodlnou dovolenou, čeká na vás horský terén a vše, co k němu patří. Polehávat týden na pláži přehrady by bylo málo.
. . .
3. Pozůstatky války
Italský horský průsmyk Passo Tonale, kudy vedla stará soumarská stezka v letech 1854 - 1856 protnula moderní silnice, která byla původně vybudována především z vojenských důvodů. Za horské války v letech 1915 - 1918 byl průsmyk součástí válečné fronty mezi Itálií a Rakousko-Uherskem. Passo Tonale se tak od roku 1915 stalo bojištěm. Stály proti sobě italské a rakousko-uherské jednotky, jež se opevnily i ve výšce přes 3000 m n. m.. Pro vojáky nejtvrdší fronta procházela právě tudy, v alpských masivech. "Vojáci museli každý den bojovat s přírodou o holé přežití. To bylo těžší než vyhnout se palbě nepřítele. V zimě hrozily hlavně laviny. Třeba na svatou Lucii 13. prosince 1916 spadly hned stovky lavin, které zabily několik set jak italských, tak rakouských vojáků," říká Walter Belotti.
Malý křížek z ostnatého drátu je mementem, jež trčí vysoko nad sedlem Passo Tonale na jednom ze skalnatých vrcholků dodnes
. . .
4. Ortler
Masív Ortleru nad vesničkou Paio nabízí úchvatný pohled na horské štíty přesahující výšku 3 600 m n. m. Až do 3 km výše vás dnes pohodlně doveze lanovka. Nahoře jsem při několikahodinovém pobytu sbíral zážitky a mohl dlouho meditovat v zastřešené kovové budce při vážné hudbě, která k horám bytostně patří.
. . .
5. Růžová vyhlídka
Po odpolední bouřce se nebe vyjasnilo a zapadající slunce do růžova vykreslilo nejvyšší vrchol horské skupiny Adamello-Presanella. Právě Presanella (3 565 m n. m.) dala norskému masívu své jméno. Hodinka mezi psem a vlkem zanedlouho začne měnit krajinu a brzy ji uspí.
. . .
6. Romance za korunu
Cesty, stezky, pěšiny. Šumavská krajina na ně přináší neobvyklé pohledy. Jsou tepnami krajiny spojující místa, která jsou či bývala pro lidi nějak zajímavá či užitečná. Mnoho z nich zaniklo nebo postupně zarůstá nálety, keři, stromy. Jiné jsou nové.
Barevně vyvážená cesta zlátnoucí loukou u Spálence láká k procházce či projížďce na kole. Pozorné oko diváka z fotky navíc zjistí, že Země je skutečně kulatá.
∆ ∆ ∆
Milý měsíc červen vynesl do čela šestice fotek s příběhem Rozbouřené nebe. Léto máme spojené se sluncem, modrým nebem, ale také s bouřami, které jsou oživením krajiny i samotného nebe.
Určitě to není jen pěti roky strávenými v horách a v přírodě s Lenou, jež se ztratila z mého života kdysi před osmi lety téměř beze slov. Slovenština mi byla vždy blízká, sympatická a milá. Proto dnes vkládám odkaz na slovenskou zpěvačku Zuzanu Smatanovou a její album Echo (2018). První polovina písní je slovenský, druhá polovina anglicky. Album jsem si vyslechl na terase své chaty v lůně přírody po příjezdu z italských hor.
Anketa
Půltucet (červenec 2023) - příběh fotografie
27 22% Vzhůru na Hvězdu
17 14% Lehce pošmourno
17 14% Pozůstatky války
17 14% Ortler
17 14% Růžová vyhlídka
27 22% Romance za korunu
Hlasovalo 122 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Zaniklé obce Ktišska
- Půltucet (červen 2019) - příběh fotografie
- Maďarská soutěska Rám, pohori Pilis
- Stožecká kaple a NS Soumarské rašeliniště
- Půltucet (říjen 2021) - příběh fotografie
- Dolomity - Fontanazzo lll.
- Seveřani jsou nám možná blízcí II
- Půltucet (červenec 2019) - příběh fotografie
- Dolomity 2024 l. Tre Cime / Drei Zinnen
- Hallstatt a jezera Solné komory ll.
Jaký typ výletů preferujete?
1224 47% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
827 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
581 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2632 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Expedice Norsko 2015, část sedmá
- Na skok v Českém středohoří
- Beskydy ll. - Trojmezí a Kamenná chata
- Toulky kolem Strakonic
- Nahlédnutí do Vily Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí
- Apuseni - propastné hory l.
- Chebsko lll. Trojmezí Ašského výběžku
- Na kole skrz naskrz a okolo VVP Boletice
- Šumperk lll. - Hanušovickou vrchovinou na Rabštejn
- Hory Slovenska: lll. Zpět do Roháčů na Sivý vrch, Nízké Tatry - Krakova hol'a a Ďumbier