Půltucet (říjen 2022) - příběh fotografie
vydáno 1. listopadu 2022 – napsal Rony – žádný komentář
Motto: „Není na světě nic hroznějšího než nenáviděný domov. Být nešťasten ve styku s jinými lidmi je přirozené, ale být nešťasten doma přirozené není.“ (Blaise Pascal)
"Výzkumníci z univerzity v Novém Mexiku zjistili, že těžba bitcoinů způsobuje větší škody na klimatu než produkce hovězího masa, a téměř stejné škody jako ropa. K tomu, abyste v roce 2016 mohli vytěžit 1 celý bitcoin, jste do planetární atmosféry museli uvolnit necelou 1 tunu emisí CO2. S tím, jak se těžební výpočetní operace stávala náročnější, ale energie a s nimi spojené emise narůstaly. V roce 2021 to bylo už 113 tun. Na tomto prvotním poznatku výzkumníci z týmu environmentálního ekonoma Benjamina Jonese, kteří vývoj dopadů těžby virtuální měny sledovali 5 let, vystavěli svou studii.
V ní dali do souvislosti hodnotu bitcoinů a těžbou produkované emise. Povšimli si toho, že během pětiletého období dosahovaly škody na klimatu v průměru 35 % tržní hodnoty kryptoměny. A dobrali se toho, že s každou vytěženou mincí tak způsobil bitcoin škody na životním prostředí – klimatu, za 11 315 dolarů. Tedy v součtu za rok 2021 vytěžených bitcoinů dohromady okolo 3,7 miliard dolarů..."(https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tezba-bitcoinu-uz-je-pro-klima-vetsi-problem-nez-hovezi-maso)
Je zvláštní, že ani v době, kdy nemáme díky otřesné politice EU dostupnou elektřinu, nikdo v Bruselu neřeší těžbu bitcoinů. Zřejmě mnozí z nich mají v bitcoinech nainvestováno a nechtějí přijít o své prachy, což by se po zákazu těžby, kdy se propálí zcela zbytečně obrovské množství energie, jistě stalo. Řeči o Green Dealu a starosti o produkci CO2 si tak mohou strčit za klobouk. Ostatně jistě mnozí z vás tuší, že ono zatracované CO2 příroda kolem vás přece jen k něčemu potřebuje. Bez tohoto plynu by nevznikly ani ty obrázky, které vám v Půltuctu předkládám.
A na odlehčení ještě jeden vtípek z Reflexu: "Probudil jsem se. Měli jsme levný plyn, elektřinu, máslo za pár korun a nemusel jsem se bát, že v zimě zmrzneme. Úplně jsem se lekl, že se k moci vrátili komunisti."
. . .
1. Kamenná chata
V pozdním odpolední jsme vyjeli k vrcholu Čerchlanský Beskyd (945 m n. m.), kde stojí na hezkém místě Kamenná chata a rozhledna Tetřev. Zajímavé světlo spolu s vlnami beránků vytvořily kouzelnou podvečerní atmosféru. Okouzlení pohádkovým místem jsme poté sjížděli krásnou beskydskou přírodou zpět do Mostů u Jablůnkova. .
. . .
2. Beskyde, Beskyde
Beskydy se na podzim zbarvují do zářivých barev. Je to čas, kdy jejich krása nejvíc vyniká. Poslední den jsme si v nich svoji cyklotrasu pěkně natáhli a díky tomu se dostali na cestu pod Ropičku, odkud se nám otevřel úžasný pohled na bučiny tisícovkového vrcholu Javorový (1 032 m n. m.).
. . .
3. V zemi Půlnočního království
Osiřelá lavička, spadané listí, mlha, jež by se dala krájet. A v pozadí silueta pohádkového zámku, který snad každý ihned pozná. Můžete si zde vysnít princeznu Krasomilu či jejího zahradníka, prince Miroslava.
. . .
4. Volavky bílé na Horným
Lezavé říjnové počasí mám spojené s pachem ryb, bahna a pokřikem racků. Zliv, kde žiji, je rybníky doslova obklopena. Snad proto se uvádí, že jednou z možností, jak vznikl název města je, že jde o přepis slova sliv, tedy místa, kde se slévají vody. S mokřady Zbudovských Blat se zde museli vypořádat už lidé v pravěku, jen několik pískovcových kopečků bylo obyvatelných. O tom svědčí mnohé prehistorické nálezy z Varty a okolí Zlivi.
Obrázek Hornýho (Zlivský rybník) naznačuje že jde o lokalitu vhodnou i pro vodní ptactvo. Natura 2000 zahrnuje celou soustavu rybníků, kde se vyskytují. Svědčí o tom přílet snad dvou set volavek bílých. Ty jsou jedním z ptačích druhů, kterým se začíná u nás dařit odchovávat mladé a jejichž počet se každoročně zvyšuje.
. . .
5. U hranice
Listí že stromů pomalu opadává, buky, břízy, osiky a další listnaté stromy postupně ztrácí svoji barevnost a příroda se připravuje na dlouhou zimu. Nezmění na tom nic ani rekordní teploty posledních říjnových dnů, kdy i na šumavských hřebenech inverzní počasí vytvořilo báječné podmínky pro bikery a turisty. Jedna z cyklistických tras mne zavedla na druhou stranu hranice, kde se Šumava nazývá Mühlviertel. Prozkoumat jsem tak mohl kopcovitou krajinu s krásným historickým městečkem Haslach, u kterého se palivové dřevo ze Schwarzenberského kanálu splavovalo potokem Světlá do řeky Grosse Mühl a dále po Dunaji až do Vídně.
Přírodní rezervací Otovský potok prochází část Schwarzenberského kanálu, která je však, na rozdíl od úseku u Ježové, neupravena. Pohled odhaluje pestrou mokřadní krajinu, která určitě stojí za bližší prozkoumání.
. . .
6. Zrození
Podzim nabízí spousty barev, ale proč nenabídnout také něco jiného? Strom bez listí, zamračené nebe, horizont, jenž narušují kopce v pozadí. Stačilo popojít několik kroků po louce, aby kompozice vytvořila cosi zajímavého.
∆ ∆ ∆
Září je prvním podzimním měsícem. O vaše hlasy se jako vždy ucházela šestice fotek, z nichž si nejlépe vede Oblačno.
Další odkaz vás přenese do jiného světa. Ale je to náš svět, jen ho takto nikdy bez elektronických mikroskopů neuvidíme. Prohlédněte si úchvatné makrofotky, z kterých se tají dech.
LP Phila Collinse Testify je jeho sedmé studiové album. Za poslouchejte se písní zpěváka, jehož hvězdnou dráhu nakopla skupina Genesis.
Anketa
Půltucet (říjen 2022) - příběh fotografie
38 22% Kamenná chata
25 15% Beskyde, Beskyde
23 13% V zemi Půlnočního království
29 17% Volavky bílé na Horným
33 19% U hranice
24 14% Zrození
Hlasovalo 172 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Putování za Santinim ll.
- Půltucet (srpen 2019) - příběh fotografie
- Pod širák do Českého krasu l.
- Daleko na východě - lll. Bukovské hory - Runina a NP Pieniny
- Půltucet (říjen 2021) - příběh fotografie
- Půltucet (květen 2018) - příběh fotografie
- Dovolená na středním Slovensku :)
- Rodinný výlet na Šumavu
- Jihočeské cyklotrasy Xlll
- Jihočeské cyklotrasy VIl.
Jaký typ výletů preferujete?
1234 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
833 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
594 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2661 čtenářů Archiv anket