Kolem horní Malše k Louzku

Kolem horní Malše k Louzku

Přesně po roce má prvomájové putování kolem jihočeské řeky Malše pokračování. Loni jsme pohlédli za hradby Pořešína, letos dobudeme zříceninu Louzku. Většina trasy bude kopírovat území přírodní památky Horní Malše, s cílem v Rychnově nad Malší, a je vyznačena i jako Zemská cesta, která spouje deset hradů Jižních Čech a Dolního Rakouska.

mapa Louzek

trasa a výškový profil

Již tradičně využijeme pendl a dvě ze tří aut odstavujeme v Rychnovu nad Malší, který bude cílem pěšího pochodu. Cestu kolem Malše zahajujeme u krásného hotelu Zámeček, odkud vyrážíme do terénu. Stezka kolem Malše zprvu překonává mnoho kluzkých balvanitých míst, kde je nutná velká opatrnost.

Lokalitu v těsném sousedství řeky chrání označení přírodní památka. Hlavní tok a prameniště řeky Malše s nivou, mokřinami a prameništní vegetací tvoří biotop s výskytem vzácných a chráněných druhů živočichů, zejména perlorodky říční, velevruba tupého, mihule potoční, vranky obecné, vydry říční, jeřábka lesního, chřástala polního a datlíka tříprstého.

Údolí řeky zde není tolik hluboké jako u Pořešína, jeho svahy však strmé jsou. To si nechtěně vyzkoušíme u chatové osady, kde nás zastaví cedulka soukromý majetek. Složitě šplháme po modré značce prudce vzhůru nad několik chatek, abychom se hned za nimi znovu spustili k řece. Pod námi se prochází "panstvo" z chatek a my si připadáme jako idioti. Neměly by snad podobné cesty být veřejnými?

Rozehřáti tímto truc podnikem zklidníme své emoce v lese. Občas míjíme malé skalky a překračujeme po můstcích prameny potoků. Vody je po vlhkém dubnu dost, stezka je ale bahnitých úseků ušetřena.

Hotel Zámeček u Kaplice...

...

...

Jez Mostky.

Chatky se musí obtížně obcházet horem, zřejmě turisté rušili usedlé chataře, kteří zabrali dříve všemi využívanou cestu.

...

Skály nad Malší.

Stezka vede kolem Malše nerovným terénem.

V olšovém háji.

Křížek u Ježkova...

...

...

Malše.

Za mostem se již blížíme k Louzku. Vysoko nad řekou se zdvihá hned několik ostrohů, kolem kterých jdeme a teprve poslední z nich nese patrné stopy strážního hrádku. Jeho minulost nám zjeví informační tabule, kde se dočteme o zřícenině hradu, stojící v lese na skalnatém ostrohu nad ústím Zdíkovského potoka do Malše ve výšce 650 m nad mořem. Z hradu se dochovaly zbytky zdí, především pak dosud mohutné stěny hradního paláce, které dosahují výšky dvou pater. Louzek byl vystavěn asi na přelomu 13. a 14. století a kdysi se nazýval Katzbach. Chránil staré zemské stezky vedoucí z Budějovic do Rakous.

Prvními známými majiteli hradu byli Jan (1382 – 1412) a Hroch mladší (1382 – 1423) z Maršovice. Kdy se stal hrad majetkem Jana z Malovic, není zjištěno. Jeho synové Jan, Diviš a Bohuslav postoupili Louzek Oldřichu z Rožmberka. Od té doby náležel hrad k novohradskému panství. Roku 1541 se Louzek uvádí jako pustý, protože dávno předtím již nebyl obýván.

Připravené ohniště zve k polednímu posezení. Hlad už mám pořádný, opečenou masovou klobásu zhltnu během chvilky. Až chladno nás donutí pokračovat dále. Po louce obcházíme pramen potůčku, za ním klesneme k Malši. Druhou stranu řeky opustíme záhy, protože stezka znovu rychle vystoupá na okolní kopce. Dva z nich, co překonávají 700 m výšky, nás lákají k zdolání. Dohledáváme zarostlý vrchol Střed (708 m n. m.), se zbytky sněhu a jako zákusek i sousední Kamenici (700 m n. m.). Zde se otevřou z širokých svahů luk krásné výhledy k nedalekým Novohradským horám. Přeme se, co za vrcholky vidíme. Některé z nich jsou za česko-rakouskými hranicemi.

...

...

Zemská cesta spojuje rakouské a české hrady.

...

U Louzku.

...

Hradní valy.

Zřícenina hradu stojí v lese na skalnatém ostrohu nad ústím Zdíkovského potoka do Malše ve výšce 650 m nad mořem. Z hradu se dochovaly zbytky zdí, především pak dosud mohutné stěny hradního paláce, které dosahují výšky dvou pater. Hradní zříceniny jsou volně přístupné. (www.mapy.cz)

Klenba na Louzku.

...

...

...

U Louzku...

Louka u Louzeckého dvora.

...

...

Znovu přecházíme na druhou stranu řeky.

...

...

Vzdálená Poluška (919 m n. m.).

Zbytky sněhu.

Vrchol Střed (708 m n. m.).

Pokus o skupinové foto, který zničila Vločka.

...

...

Ke Kameništi.

...

...

...

U vrcholu Kameniště 700 m n. m.).

Je 1. máj...

Sejdeme k lesu a po cestě mezi první domy Rychnova nad Malší. Pampelišky na fotbalovém hřišti, které míjíme, napovídá něco o vylidňování malých obcí a vesniček. To jistě neplatí jen pro tento hornatý a odlehlý kraj.

V Rychnově stojí za zmínku především mohutnyý kostel sv . Ondřeje, kterýnbyl vystavěn na počátku 16. století a na počátku 18. století opraven. Při této opravě svatyně byla zvýšena její věž. Z tohoto období pochází převážná část vnitřního zařízení.

Rychnov nad Malší.

...

Dohráno...

Kostel sv. Ondřeje v Rychnově nad Malší byl vystavěn na počátku 16. století na starších základech. Na počátku 18. století byla při opravě svatyně zvýšena věž.

...

...

...

...

...

...

...

Doporučuji k zhlédnutí: krajinou příběhů českých hradů - Malše

Hodnocení článku

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Rony

Rony

... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.

(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)

Přidat komentář

Komentáře

K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.