Mínojský palác Knóssos na 20 fotkách

Mínojský palác Knóssos na 20 fotkách

Začátkem června roku 2005 jsme byli na rodinné dovolené na Krétě. Vynechat hlavní město Kréty - Heraklion - by byla obrovská škoda. A když už jste v centru tohoto malebného řeckého ostrova, neměli byste opomenout jednu z nejvýznamnějších památek Kréty - mínojský palác Knóssos.

První podobu paláce Knóssos postavili Kréťané již někdy okolo 19. století před naším letopočtem. Během dalších století však na tuto velice významnou stavbu působila zemětřesení, a tak musela být nejednou obnovována.

Definitivní zničení přišlo ale až okolo roku 1400, kdy napadly Krétu mořské národy. Před zničením byla tato rozlehlá stavba jedním z nejvýznamějších center celé Kréty - obývalo ji totiž několik tisíc lidí.

Já vám ale dneska bohužel neukáži fotky původního paláce, jelikož dnes už jsou z něj spíše jen ruiny. I přesto vyvolává palác v člověku údiv a respekt k našim předkům, kteří dokázali postavit něco tak velkého a tak krásného bez použití moderní techniky.

Myslím, že už víte všechno podstatné ohledně samotného paláce. Určitě již také máte v hlavě nějakou představu, jak by mohl palác vypadat, a tak vám ukáži, jaká je realita:

Část jednoho z nejstarších splachovacích záchodů

Moc lidí tam nebylo

Knóssos

Knóssos

Knóssos

Knóssos

Knóssos

Knóssos

Knóssos

Zrekonstruovaná část paláce

Knóssos

Knóssos

Knóssos

Velice pohodlná židle - podobné se vyráběly před naším letopočtem

Knóssos

Další velice luxusní židle

Knóssos

Knóssos

Knóssos

Ohodnoťte článek

Hodnocení 1Hodnocení 2Hodnocení 3Hodnocení 4Hodnocení 5

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

HoHo

HoHo

Pracuji pro globální startupy jako softwarový inženýr a architekt. Kromě zájmu o programování mě baví různé sporty, jako například squash, běh nebo lyžování.

Přidat komentář

Komentáře

psaroslav

15. března 2014 19:40

psaroslav říká

Občas se vrátím k nějakému staršímu článku a tady musím vyseknout poklonu. I když bez doprovodného textu, tak fotkami trefa do oblasti mých zájmů. Škoda jen, že už ho asi neuvidím na vlastní oči a proto o to větší dík za zprostředkování.

HoHo

15. března 2014 19:48

HoHo říká

To je vlastně jeden z důvodů, proč psát články: zprostředkovat zážitky i těm, co se na ta místa nemůžou podívat. Tak jsem rád, že to svůj účel aspoň trochu splnilo

Sportem ku zdraví a trvalé invaliditě

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.