Polabím za památkami l. - Kutná Hora a Kolín
vydáno 13. května 2025 – napsal Rony – žádný komentář

Jedním z nejzajímavějších měst u nás je zcela jistě Kutná Hora se svým stříbrným dědictvím zapsaným do seznamu památek Kulturního bohatství UNESCO. Neméně hezké je i centrum Kolína, kde jsme se přes noc ubytovali.
Kutná Hora
Chrám sv. Barbory
Květnový výlet za památkami nás zavedl do Kutné Hory. Po menším zaváhání na dálnici D3 se nakonec s Mirkem a Ájou sejdeme až v městě. Začínáme prohlídkou Chrámu sv. Barbory, který je společně s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem Kutné Hory zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Již koncem 13. století zde vznikla hornická osada Cuthna antiqua - Stará Kutna, z níž se brzy stalo díky dolům na stříbro bohaté královské město. Ve 13. století zde král Václav II. vydává horní zákoník „Ius regale montanorum“ a uvádí v život mincovní reformu. Václav IV. o sto let později vydává Dekret kutnohorský, upravující poprvé poměr hlasů na pražské univerzitě v prospěch Čechů. Kutná Hora se stala pokladnicí zemí českého království.
Chrám svaté Barbory je klenotem pozdní gotiky. Pětilodní katedrála byla založena jako hornický chrám a je proto zasvěcena patronce havířů sv. Barboře. Začal se stavět v 70. letech 13. století na místě bohatého naleziště stříbrné rudy. V jeho interiéru shlédneme galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století. Na výstavbě chrámu se podíleli i takoví mistři jako Petr Parléř, Matyáš Rejsek či Benedikt Rejt. Prošli jsme si nejen přízemí a kapli Božího těla, ale také jsme vystoupali na vnitřní balkony, z nichž lze interiér chrámu vidět hezky shora. Blíž je i krásná klenba hlavní lodi z kroužených žeber z let 1540 - 1547. Mezi žebry jsou umístěny znaky cechů a erby měšťanů. Z horního ochozu dolů shlíží umístěny čtyři sochy představující křesťanské ctnosti: Spravedlnost, Mírnost, Moudrost a Statečnost. Hlavní barokní oltář pochází z let 1680 - 1710 a mimo dalších světců zobrazuje svatou pannu Barboru. Chrám se stavěl více než 500 let, od konce 14 století. Teprve v 19. a 20. století bylo postaveno neogotické průčelí a stavba honosného chrámu skončila.
Panátník Františka Josefa L.
Vstup do zákona je socha-objekt, jedna z mnoha variant bran, které jsou v díle Aleše Veselého zastoupeny v řadě kreseb a modelů a patřily k ústředním tématům jeho tvorby. (Mapy cz)
Ulice Barborská.
Kostel sv. Jakuba.
U chrámu sv. Barbory.
Gotická Božího těla vznikla před vybudováním chrámu sv. Barbory, kdy ji založilo Bratrstvo Božího těla jako hřbitovní kapli s kostnicí...
...
Chrám nezapře gotiku...
...
Jezuitská kolej
Chrám sv. Barbory...
Jdu s Petrou podle plánku s informacemi a tak se v chrámu trochu víc zdržíme.
...
...
...
Pohled vzhůru je fascinující...
...
...
...
...
...
...
Socha Havíře
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Vystoupáme do zahrad Jezuitské koleje, kde se všichni zase scházíme. Ne každý z naší sedmičlenné party má stejné zájmy a tak se občas navzájem ztrácíme a znovu hledáme. U budovy jezuitské koleje stojí plno stánků, přes které téměř nevidíte sousoší kolem cesty. Barokní stavba z konce 17. století byla postavena podle návrhu italského architekta Domenica Orsiho. Původní záměr postavit ji ve tvaru písmene E se nenaplnil, současný půdorys má tvar písmene F. V současné době využívá Jezuitskou kolej galerie Středočeského kraje.
Kostel sv. Jakuba
Kolem Hrádku, původně dřevěné tvrze z roku 1312 přestavěné královským rychtářem Václavem z Donína na gotické sídlo a poté v 15. a 16. století upravené na patricijský palác, dojdeme ke gotickému kostelu sv. Jakuba, nejstaršímu kamennému chrámu v Kutné Hoře. Postavený byl na náklady místních důlních podnikatelů a mincovních cechů v 14. století jako kostel Horní. I jeho klenba stojí za zaznamenání. Dívám se tak dlouho vzhůru, abych našel výhodnou kompozici pro fotky, až mě začne bolet za krkem. To ale brzy rozejdu, protože se vydáváme přes Palackého náměstí do Sedlce. Staré město brzy vystřídá socialistická panelová výstavba a poněkud nezáživná procházka.
Jezuitská kolej.
...
Sousoší sv. Jana Nepomuckého. Před Jezuitskou kolejí v Kutné hoře se nachází sousoší světců. Jedná se o soubor 13 soch z 18. století. Původní 12 sousoší zhotovil František Baugut v letech 1703 – 1716 a po roce 1740 byla u Hrádku přidána socha sv. Jana Nepomuckého od neznámého autora. (Mapy cz)
...
Vyhlídka od sv. Jakuba.
Kostel sv. Jakuba...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Socha Karla Havlíčka Borovského.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele
Sedlec je část Kutné Hory, kde nalezneme další významné památky UNESCO. Bývalý cisterciácký klášterní kostel stojí na místě románského chrámu z roku 1142, který byl zničen v poslední čtvrtině 13. století. Bohaté město nechalo vystavět novou gotickou baziliku s trojlodním transeptem, katedrálním polygonálním chórem s ochozem a věncem kaplí. Husity poničený kostel byl obnoven na konci 17. století a v 18. století přestavěný do stylu barokní gotiky Janem Blažejem Santinim. Uvnitř opět máme co obdivovat, mimo jiné i pro Santiniho charakteristickou spirálu schodiště.
Sedlec - kostel Nanebevzetí Panny Marie. Bývalý cisterciácký klášterní kostel. Na místě dnešního kostela stával románský chrám založený v roce 1142, byl zničen v poslední čtvrtině 13. století. V letech 1280-1320 byla vystavěna nová gotická dnes pětilodní bazilika s trojlodním transeptem, katedrálním polygonálním chórem s ochozem a věncem kaplí. Celková délka chrámu činí 87 m. Během husitských válek roce 1421 poničen, obnoven na konci 17. století. V 18. století přestavěn ve stylu barokní gotiky. (Mapy.cz)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Santiniho schodiště autora kostela nezapře.
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Kostel Všech Svatých s Kostnicí
Jdeme k Zlatému lvu na oběd a poté do nedaleké kaple hřbitovního kostela Všech Svatých. Dole v Kostnici jsou uloženy ostatky 40 000 našich předků, z nichž v roce 1870 provedl mimořádně nápaditou výzdobu kostnice stavební mistr František Rint z České Skalice. Právě ke Kostnici sahají moje vzdálené vzpomínky na jeden školní výlet. Jejich hodnota se však ukázala jako pochybná. Myslel jsem si, že z kostí je postavený celý objekt. A on je přitom z kamene.
Jdeme ke Kostnici...
...
...
...
...
...
A tak trochu zklamaný opouštím Kostnici. Přesouváne se po svých zpět do vnitřního města. Kolem Českého muzea stříbra doprovázím Petru, kterou Mirek s Ájou povezou domů. Strávit s námi noc odmítla. Pojedou přes Prahu do parku u zámku Průhonice, kde je čekají další kilometry v teplém a krásně rozkvetlém jarním dnu. Nedaleko auta nám padají na hlavu první kapky deště, zatím jde jen o krátkou přeháňku. Fronta se do Čech ale nezadržitelně blíží.
Naše čtveřice se ještě vydává do uliček města, ale unaveným nohám se již nikam moc nechce. Projdeme si jen část Stříbrné stezky a podjedene pod hradbami chrám sv. Barbory.
Kamenná kašna zvaná také Rejskova podle svého stavitele, mimo jiné také architekta chrámu sv. Barbory. Bohatě zdobený kamenný dvanáctiboký hranol ve stylu pozdní gotiky vystihuje vztah obyvatel k vzácné vodě, která ve středověku, kvůli narušení pramenů důlní činností, musela být do města přiváděna několik kilometrů dlouhým dřevěným potrubím. Do roku 1890 sloužila kašna jako rezervoár pitné vody. (Mapy.cz)
V Šultysově ulici můžete navštívit mariánský morový sloup. Autorem návrhu je Giovanni Santini a sochařské práce provedl F. Bauguta. Ve spodním patru sloupu jsou horníci nesoucí římsu, na které spočívají sochy svatých. (Mapy.cz)
Vracíme se k chrámu sv. Barbory.
Kostel sv. Jakuba.
Chrám od Vorlíčkových sadů...
...
...
...
Kolín
Přejíždíme do Kolína, kde v Penny kupujeme nějaké zásoby jídla a šampaňské. Velmi hezký penzion Jaselská, kde máme na moc ubytování, je dobrým výchozím místem pro večerní prohlídku města. Jdeme rovnou k nejzajímavější památce, Kolína, gotickému kostelu sv. Bartoloměje z 13. století. V jeho těsném sousedství od začátku 16. století stojí mohutná kamenná zvonice, kam byly přeneseny zvony z poškozené věže a dnes je uvnitř zavěšeno hned pět zvonů. Hezké místo se zahradou má své kouzlo.
Přes Karlovo náměstí projdeme k zámku s částmi dochovaných hradeb a Práchovnou. Židovská čtvrť zde kdysi zabírala čtvrtinu hrazeného města a přístup do ghetta oddělovaly zdi s průchody a uzavíratelnými branami či řetězy. Ještě zajdeme do kavárny a míříme mírně utahaní do penzionu, kde se v klidu navečeříme. Večer popíjíme Bohemia sekt a sledujeme Smrt jí sluší. Film holky zaujal a zdá se, že v něm našly inspiraci. Snad se dožiju ve zdraví rána.
Kolín - historická vodárenská věž byla upravena na rozhlednu. Vodárenská věž z let 1928 - 1930.
Kousek od kostela stojí gotická zvonice z roku 1504 vysoká 55 m.
Gotický sakrální kostel sv. Bartoloměje ze 2. poloviny 13. století. V roce 1349 kostel vyhořel. Ve 14. století byl vystavěn nový vysoký chór na místě původního presbytáře. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice, kam byly přeneseny zvony z poškozené věže, v současnosti je zde zavěšeno pět zvonů. Trojlodní stavba, na severní straně se nacházejí dva vstupní portály.
...
...
...
...
...
...
...
Karlovo náměstí...
...
...
...
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku

Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
Jaký typ výletů preferujete?
1287 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
871 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
635 23% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2793 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Středohoří je svět obrácených křivek ...
- Za skřivánčím zpěvem na tajemný Tisovník
- pf 2013
- Malá Fatra (8.05)
- Melancholie Jeleních Vrchů
- Walliské Alpy - krásná švýcarská část Alp
- Trek u řek Lomnice a Skalice
- Medvědí stezka - ráj turistů, Schwarzenberský kanál - ráj cyklistů
- Hrubý Jeseník a blízké okolí
- Nahlédnutí do Vily Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí