Větrnou smrští k Poledníku
vydáno 23. ledna 2012 – napsal Rony – 4 komentáře
Zimní Šumava je trochu jiná, ale stejně krásná jako ta letní a stojí za to ji blíže poznat. Dnes již existuje množství průběžně rolbou protahovaných tras pro běžkaře, které na sebe vzájemně navazují a tak není problém postupně si projet celou Šumavu od Nýrska po Lipno nad Vltavou. I v okolí Prášil je mnoho nových tras a ty nás nalákaly na jeden z lednových, větrných víkendů.
PRÁŠILSKÉ JEZERO A HŘEBEN POLEDNÍKU
Přestože je letos nahoře na Šumavě spousta sněhu, který neustále přibývá, cesta autem přes Sušici a Hartmanice do Prášil proběhla v klidu. Problém nenastal ani u Slunečné, kde je placené parkoviště v zimě odklízeno. Bez toho by nešlo nikde zastavit, protože kolem cest je leckde témeř dvoumetrová hradba odhrnutého sněhu.
Pro dnešek máme naplánovanou trasu na Poledník. Z webových stránek Bílá stopa víme, že trasa kolem Prášilského jezera je nově protažena rolbou. Dostáváme se do stopy, která je sice částečně zasněžená a silným větrem zavátá. Nahoru ale před námi míří i několik běžkařů a tak se jde v pohodě. Proti včerejšímu sněhu u Zlaté Studny a Horské Kvildy, který se bezvadně lepil na skluznici, se dnes dá dobře sklouznout.
Od odbočky k Prášilsému jezeru vede prošláplá stopa a tak si děláme krátkou zajížďku. Kilometr k jezeru se zdá snadný, ale posledních pár set metrů dá zabrat každému. Strmý svah tady mnozí zdolávají pro jistotu chůzí. Mě se propadat až po pás do hlubokého sněhu nechce a tak střídám klasický stromeček s dalšími technikami výstupu.
Nebýt cedule ani by jeden nevěděl, že je u jezera. Fotím bílou rovinu a nad ní hřeben Poledníku a Skalky notně poznamenaný kůrovcovou kalamitou. Tady ale je i dost mladších smrčků, které stačily vyrůst v devadesátých letech, kdy toto území opustili vojáci. Pozůtatkem po vojenském prostoru jsou výstražné cedule kolem cesty na Poledník a Větrný vrch. U břehu jezera je Terénní stanice NP Šumava, bohužel na turisty při stavbě nemyslel nikdo. Veranda je maličká a my se před vichrem nemáme kam schovat. I proto po kratké svačince sestupujeme brzy zpět. Červená turistická značka mířící od jezera rovnou do Prášil je kvůli padání uschlých stromů neprůchodná.
Sjíždíme opět na strojově projetou stopu a táhlým stoupáním za stále sílícího sněžení a větru ukrajujeme pomalu poslední kilometry k Poledníku. Kousek před Předělem (1 234m) nás dojíždí ochránce z NP a chvíli spolu diskutujeme o "vhodnosti" ponechání mrtvých stromů v okolí stezky. Uklidní nás sdělením, že letos v zimě ještě padat nemají a na jaře je z okolí cesty odstraní. Stejně si prohlížím podezřele rozhoupaná torza nad hlavou.
U rozcestí Předěl jsme na hřebenu a k Poledníku směrovka ukazuje poslední 1km. Původně jsem měl v plánu udělat pár fotek rozhledny. Dovídáme se, že je přes zimu zavřená a protože nás dusí krupička hnaná svižným západním větrem, otáčíme k Vaňkově cestě. Tady nás skrývá Jezerní hřbet, který podjíždíme k Nové Studnici a Větrnému vrchu. Postupně jsme dnes vystřídali všechny barvy turistického značení.
U Větrného vrchu je kousek volné krajiny a my tak můžeme jen potvrdit správnost tohoto názvu. Závěje mezi smrčky překrývají stopu tak důkladně, že není vidět kudy vede cesta. Nakonec směr nacházíme a po krátkém sjezdu uzavíráme náš okruh už nedaleko Slunečné.
Husté chumelení zcela zasněžilo naše auto a přejezd do Prášil byl v bílé tmě docela výživný. Ubytování máme v Turistické chatě, ale hned je jasné, že k ní sjet nemůžeme. Přece jen potřebuji auto dříve než na jaře. A tak vjedu ke značce zákazu vjezdu a cedulce o otáčení autobusu. Jinam to prostě nejde!
V Turistické chatě platím 320,-Kč za noc. Dost na to, že jsou tady spartánské podmínky. Hospoda je v Prášilech jediná, dnes od 17 hodin zadaná a tak máme poslední možnost jít se navečeřet.
Po setmění začínají ze střechy chaty okolo našeho okna sjíždět lavinky a my s údivem zjišťujeme silný désť s oblevou. Ten trvá ještě několik hodin.
U Slunečné.
Pod Prášilským jezerem.
Prášilské jezero.
Terénní stanice.
Předěl (1 234m).
Pohled k zavátému Poledníku.
ROKLANSKÝ A JAVOŘÍ POTOK
Ráno po sbalení jdeme k autu, kde nás už vyhlíží starý známý z Předělu. Marně se mu snažíme vysvětlit, že tady bylo jediné dostupné místo k zaparkování. Ukazuje nám čerstvě protaženou cestu k "jeho" placenému parkovišti. Škoda, že se včera místo odklizení sněhu proháněl kolem Poledníku.
Většina obcí na Šumavě má dnes často úplně zbytečně zákaz parkování mimo placená parkoviště a vůbec nechápou, jak tím motoristy odrazují. Prášily nejsou vyjímkou a já se po této zkušenosti budu příště hodně dlouho rozhodovat kam jet lyžovat. I kvůli tomu odjíždíme z Prášil, kde se nám původně zamýšlená trasa Prášily-Formberk-Hůrka-Laka-Gsenget-Prášily zdála pro silný vítr a noční déšť příliš náročná. Míjíme Srní i Rokytu, kde se nedá zaparkovat a dojíždíme na právě odklízené parkoviště na Modravě. 50,-Kč za parkovné tady rád obětuji.
Za Modravou nasazujeme běžky a jedeme v neprojeté stopě k Javoří Pile. Protože i přes mizerné podmínky fotím nádherně zasněžený Roklanský potok s velkými převějemi, předjíždí nás menší skupinka běžkařů a my máme dál už slušně projetou stopu. Je ale stále nepříjemný silný vítr a tak cesta k Rybárně a Javoří Pile chvíli trvá. Tady bohužel téměř všichni otáčejí a tak další, osmikilometrový neprojetý úsek k Poledníku vzdáváme. V klídku a už s větrem v zádech projíždíme meandry Javořího a poté Roklanského potoka a vychutnáváme krási zdejší přírody. Jen škoda, že sluníčko se nám za tyto dva dny okázalo jen třikrát a vždy na pár vteřin.
V hospodě u mostu zakončujeme šumavský výkend horkým hovězím vývarem a sladkou vídeňskou kávou.
Roklanský potok.
Rybárna.
Rozcestí u Rybárny (1 000m).
Roklanský potok.
U soutoku Roklanského a Javořího potoka.
Javoří potok.
Rozcestí u Javoří pily.
Modrava.
Penzion Modrava.
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
23. ledna 2012 23:45
Rony říká
Černobílé ...
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
24. ledna 2012 18:01
Jack říká
Konečně někde nastala taky zima ...nádherná krajina zahalená bílou peřinou odpočinku .
„Jednou za rok vyjeďte někam, kde jste ještě nebyli.“ Dalajláma
27. ledna 2012 01:13
Japo říká
Fotky jsou skutečně skoro jako černobílé. Mají v sobě takový určitý smutek.
Těším se, až bude po zkouškách a také vyrazím do bílé stopy. Článek mě navnadil.
"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Nejasná zpráva o Křemelné
- Bitva u Sudoměře
- Großer Arber - za posledním sněhem na nejvyšší vrchol Šumavy
- Krušné hory lV. - Vlčí hora a Klíny
- Stožecká kaple a NS Soumarské rašeliniště
- Výšlap na Hrad
- Kratochvíle a okolí, zábava na druhou
- Drahanská vrchovina - Moravský kras l.
- Příroda a jiné zajímavosti z okolí Zlivi
- Za kopečky do Bavorského lesa (Bayerischer Wald)
Jaký typ výletů preferujete?
1224 47% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
827 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
581 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2632 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Národní park Podyjí l. - Nový Hrádek
- Půltucet (srpen 2018) - příběh fotografie
- Za samotou na Ďumbier
- Na Luzný z Finsterau
- Na Hadí vrch a jezero Laka
- Lyžování Les Trois Vallées 2012
- Půltucet (červenec 2018) - příběh fotografie
- Jak projít VVP Boletice
- Mínojský palác Knóssos na 20 fotkách
- Velhartice, pohledy do minulosti...
23. ledna 2012 22:53
HoHo říká
Hory v zimě jsou nádherné a tvůj článek a fotky to jen potvrzují...
Sportem ku zdraví a trvalé invaliditě