Nejoblíbenější články 79. strana
Řadit články od nejnovějších – nejoblíbenějších – nejkomentovanějších

Buglata a Pískový kámen
vydáno 26. ledna 2011 – napsal Rony – 4 komentáře
Buglata(832m) je zalesněný vrchol Blanského lesa, nejvyšší v jeho severní části a spolu s Vysokou Bětou a Chrášťanským vrchem tvoří pro turisty snadno dostupný hřeben. A právě tento vrchol, který byl v minulosti posvátným místem zdejších obyvatel, se stal spolu se sousedním Pískovým kámenem(808m) cílem našeho zájmu v jednom slunném lednovém odpoledni.
Pokračovat ve čtení...

TOP 12: zastavení v čase (rok 2011)
vydáno 23. prosince 2011 – napsal Rony – 3 komentáře
Ve výběru z letošních fotek tentokrát zabrousím do makrosvěta, který v sobě skrývá nejedno překvapení. Pokusím se tak zhodnotit koupi makroobjektivu Nikon 105mm f/2.8G AF-S VR Micro.
Pokračovat ve čtení...

TOP 12: zastavení v čase (rok 2020)
vydáno 31. prosince 2020 – napsal Rony – 16 komentářů
Žijeme ve zvláštních časech, kdy mladí i staří jsou vzděláváni ve lži a ten, který se odváží říkat pravdu, je nazýván šílencem či bláznem.
Platón
Pokračovat ve čtení...

Solvayovy lomy
vydáno 14. února 2012 – napsal Paulie – 2 komentáře
Český kras je doly opravdu prošpikován. K nejznámějším patří Velká a Malá Amerika a lomy kolem Koněpruských jeskyní. My se dnes podíváme na jiné vápencové lomy, které jsou zvláštní tím, že v nich dobrovolnická společnost Barbora svépomocí o volném čase vytvořila skanzen.
Pokračovat ve čtení...

Křížem krážem po křížových cestách lV. Prachatice
vydáno 16. prosince 2024 – napsal Rony – 1 komentář
Také okresní město Prachatice mohou poskytnout mnoho zajímavým výletů po svém okolí. Nalákat vás může nejen nedaleký vrchol Libína s bělostnou rozhlednou, ale i samotné historické centrum města. My se tentokrát vydali po stopách dvou křížových cest, ale při této příležitosti se dozvěděli i mnoho zajímavostí z historie Prachatic.
Pokračovat ve čtení...

V Maďarsku po sezoně II.
vydáno 1. února 2015 – napsal Navarro – 2 komentáře
Článek o našem krátkém výletu po třech vybraných lokalitách Maďarska pokračuje druhou částí. Po necelých 24 hodinách v Budapešti jsme se přesunuli na severovýchod do města Eger a nocujeme v místním kempu. Třetí den výpravy chceme navštívit blízké Bukové hory.
Pokračovat ve čtení...

Z Bučiny na Siebensteinkopf
vydáno 4. září 2012 – napsal Rony – žádný komentář
Na Bučinu jsme se nechali vyvézt z Kvildy zeleným busem s "plnou polní" a přes Siebensteinkopf, Reschbach klause a Knížecí Pláně chtěli pokračovat k Polce. Nepříjemné, studené počasí naše plány zhatilo a my nakonec prošli jen kůrovcem poznamenanou stezku za našimi hranicemi. Že je přesto o čem psát se pokusím dokázat na několika dalších řádcích.
Pokračovat ve čtení...

Silvestrovské menu: Skalní věž pod Zeleným vrchem, vyhlídková cesta Pošumavím a fata morgána
vydáno 14. ledna 2017 – napsal Rony – žádný komentář
Silvestrovské menu si jistě každý z nás představuje jinak. V minulosti jsme si ho často připravovali s přáteli na chatě ve Ktiši a na Silvestra vyráželi na náročné celodenní pochody; tu na 16 km vzdálenou Kleť (1 084 m n. m.), jindy na bližší Chlum (1 191 m n. m.). Nyní se po letech pauzy znovu k silvestrovským vandrům vracíme a, myslím, je to všem ku prospěchu.
Letošní poslední den roku se mimořádně vydařil a tak jsme v dobře smíchaném koktejlu ochutnali jinovatkou ozdobenou krajinu jižních Čech, zasněžené Pošumaví, a já i třešínku v podobě nevšedního zážitku jevu nazvaného fata morgána, kdy se mi při pohledu zpět od Bukové hory zjevily siluety vysokých stolových hor v místech nížin Českobudějovické pánve.
Pokračovat ve čtení...

Na samotě u Prášil
vydáno 22. října 2014 – napsal Rony – 1 komentář
Barevně vděčný podzim se konečně začal naplno projevovat a tak nebylo divu, že říjnové babí léto a inverze vyhnalo do hor Šumavy úplné davy. Naše volba padla tentokrát na Prášily, kde se podařilo na poslední chvíli sehnat skromné a levné ubytování v prastaré, bytelné chalupě U Jakuba, která se pyšní velmi zajímavou historií.
Stylově jsme začali výstupem na Slunečnou, abychom si v pátek schované slunce udobřili. Díky tomu už další výstupy na Poledník, Jezerní hřbet, k Oblíku i zbytkům vojskem kdysi odstřelené Hauswaldské kaple doprovázelo nádherné, teplé počasí.
Pokračovat ve čtení...

Kostely, kaple, kapličky a jak je to vlastně s Vánocemi?
vydáno 22. prosince 2009 – napsal Rony – 4 komentáře
Slovo Vánoce pochází ze staroněmeckého wāhnachten (dnes Weihnachten), složeného z wīha- (světit) a Nacht (noc). Machkův slovník uvádí staroněmecký tvar wínnahten a soudí, že k převzetí muselo dojít ještě v předcyrilometodějské době. Pfeiferův slovník odvozuje německé weihen od staroindického vinákti, třídit, oddělovat. Jiné vysvětlení, které však nemá oporu v dokladech a je tedy "lidovou" etymologií, je z výrazu dvé noce, který označoval období, kdy noc trvala jako dvě.
Pokračovat ve čtení...
Nejoblíbenější články
- Půltucet (duben 2025) - příběh fotografie
- Putování za Santinim lll.
- Šumperk V. - Velký Roudný, Slezská Harta a Šternberk
- TOP 12 : zastavení v čase (rok 2024)
- TOP 12 : zastavení v čase (rok 2022)
- Kreuzspitze
- Krušné hory lll. - Komáří vížka
- Český les - Tachovsko ll.
- Jihočeské cyklotrasy XIV.
- Půltucet (prosinec 2024) - příběh fotografie
Jaký typ výletů preferujete?
1277 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
861 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
627 23% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2765 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Kvilda - poslední vzepětí letošní zimy
- Großer Arber - za posledním sněhem na nejvyšší vrchol Šumavy
- Atomový bunkr v Brdech
- Od Keltů na Čeňkovu pilu
- Na špičkách Dolomit
- Expedice Norsko 2015, část první
- Půltucet (březen 2025) - příběh fotografie
- Za tajemnou energií mlžnými lesy Šumavy
- Středověká města střední Itálie - Bologna a Arezzo
- Vzhůru na Onen Svět