Půltucet (říjen 2023) - příběh fotografie
vydáno 1. listopadu 2023 – napsal Rony – žádný komentář
Motto: "Je možné stále klamat některé nebo občas oklamat všechny, ne však stále klamat všechny." Abraham Lincoln
Teprve konec října zbavil krajinu jasnými barvami podzimu. Posunutý začátek jara příroda využila dokonale. O co později se stromy zazelenaly, o to déle zelené vydržely. Podíváme se do krajiny, ale i k stavbám, které onu krajinu zušlechťují. Jsou to střípky, z nichž se skládá "Má vlast".
1. Okolo Blanice
Cesta mezi Arnoštovem a Spálencem vede kolem Blanice, jejíž tok se chrání jako národní přírodní památka. Nejde jen o výskyt ohrožené perlorodky říční. Vody Blanice a jejích přítoků oživuje vranka obecná a mihule potoční, spatřit zde můžete i vydru říční. Krásný pohled nabízí pastviny a lesy Dolní a Horní Sněžné.
. . .
2. Kaple sv. Máří Magdalény
Příjemné osvěžení krajiny Svobodných hor, jak lidé občas nazývají Chelčickou vrchovinu s nejvyšším vrcholem - Svobodnou horou, jsou sakrální stavby. Velmi známé je poutní místo Lomec, méně kaple sv. Máří Magdalény, stojící na louce nedaleko pramene léčivé vody, poblíž někdejšího hospodářského dvora s lázní.
. . .
3. Oko boží
Dva loučovické kostely od sebe odděluje jen Vltava. Traduje se, že byly postaveny současně v polovině 14. století a jejich založení privází pověst, jež byla zaznamenána koncem 19. st. v českobudějovickém časopise Budovou. V ní se praví, že kdysi dva Rožmberkové milovali jednu šlechtičnu a zatímco jeden byl na křižácké výpravě, druhý se šlechtičně tak dlouho dvořil, až byla svatba. Když se první bratr vrátil z křížové výpravy, vzplál zlostí, hned jak se oba setkali "u Lúčovic". Pozvedli proti sobě meče a tu se najednou ozval z nebes hlas: "Smiřte se, vždyť jste bratři!" Oba se ulekli, zastyděli se a padli si do náručí. Na památku usmíření se rozhodli, že každý z nich postaví na jednom břehu Vltavy kostelík, který zasvětí svému patronu, svatému Prokopu a svatému Theobaldu.
Oko, jež se dívá k Vltavě z jednoho z kostelů, jako by dohlíželo na to, aby v jejich okolí již k ničemu podobnému nedocházelo.
. . .
4. Z českých luhů a hájů
Vypouštění Bedreva trvá více než měsíc. Druhý největší rybník u nás vydává ob rok vůbec nejvíce tun ryb a dokonce v tom předčí i obrovitý Rožmberk. Slavnostní výlov je vždy naplánován na státní svátek vzniku republiky a nenechá si ho ujít velké množství zvědavců.
. . .
5. Tábor
Pravděpodobně za povstání Vítkovců proti Přemyslu Otakarovi II. v roce 1276 bylo zničeno sídliště nad Lužnicí. V roce 1420 zde husité z nedalekého Ústí vystavěli město s biblickým názvem Tábor. Odtud pak pod vedením hejtmanů Jana Žižky a Prokopa Holého vedli své vítězné výpravy.
. . .
6. Blaník
Jedno z mýtických míst je spojeno pupeční šňůrou s dávnou českou historií. Až budete stoupat k Blaníku, našlapujte tiše, ať neprobudíte v hoře spící blanické rytíře, kteří čekají na dobu, až zde bude nejhůře, aby se probudili a českou zemi zachránili.
∆ ∆ ∆
Září se nám do čela žebříčku posunula fotka Hora Svaté Kateřiny
Klidný hlas Petera Gabriela z LP desky Scratch My Beck, která vyšla v roce 2010, je pro dlouhé podzimní večery jako stvořený.
Anketa
Půltucet (říjen 2023) - příběh fotografie
19%Okolo Blanice
15%Kaple sv. Máří Magdalény
18%Oko boží
14%Z českých luhů a hájů
13%Tábor
21%Blaník
Hlasovalo 112 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Volenice a okolí
- Apuseni - propastné hory ll.
- Podzimní courání Třeboňskem
- Půltucet (únor 2021) - příběh fotografie
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2010)
- Montenegro, příběh hor ll. NP Biogradska gora, NP Lovčen
- Půltucet (červen 2020) - příběh fotografie
- Čundrem na poslední tisícovky Šumavy ll. - Kapradinec jižní vrchol
- Železné hory a Posázaví l.
- Přechod Pirinu: část I., mramorová
Jaký typ výletů preferujete?
1224 47% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
827 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
581 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2632 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Blízká setkání - II. menhiry Javorníku a sušická křížová cesta
- Hallstatt a jezera Solné komory lll.
- Přes Soumarské rašeliniště na Stožeckou kapli a trek kolem vrchu Pomezný
- České Žleby - čtvero ročních období
- Kaňonem Křemelné
- Okolím Vítkova Hrádku za Lipno
- Kameny České Kanady ll.
- Pobaltí 2012, 3. část
- Z putování po Slovensku (8.03)
- Berchtesgaden