Středověká města střední Itálie - Bologna a Arezzo

Středověká města střední Itálie - Bologna a Arezzo

Italská města Bolognu a Arezzo zdobí honosné paláce, které spolu s mohutnými, bohatě zdobenými katedrálami tvoří jedinečnou kulisu, jako stvořenou k uměleckému ztvárnění.

O to se pokusil Lukáš, když ve volném čase bloudil úzkými uličkami mezi vysokými kamennými domy těchto dvou krásných měst.

Z Prahy je do Bologni dobré letecké spojení. Na letišti Václava Havla můžete sdílet pohled na krásné auto z dob počátků automobilismu...

Koncem února se Alpy vždy bělají.

V Bologni halu letiště pro změnu zdobí nejnovější model Lamborgini...

...

Bologna

mapa Bologna

Bologna je hlavním městem regionu Emilia-Romagna. Městu se pro typické cihlové domy přezdívá "Červená Bologna". V roce 1088 zde byla založena nejstaší univerzita na světě. Díky své poloze v centru Itálie se stala nejdůležitějším dopravním uzlem, spojující sever a jih Itálie.

Z historie víme, že oblast osídlili kolem roku 1000 př. n. l. Etruskové. Římané zde v roce 189 př. n. l. založili kolonii Bononia, později, ve středověku, se z Bologni stal samosprávný městský stát. Až do sjednocení Itálie v 19. století město bylo součástí Papežského státu. V průběhu II. světové války město utrpělo bombardováním, při kterých bylo zničeno mnoho hodnotných historických památek.

Nejvýznamnější pamětihodnosti Bologni najdeme ve dvou vzájemně propojených náměstí. Uprostřed Piazza del Nettuno se nachází Fontana del Nettuno, kašna z roku 1566, kde vrchol tvoří bronzová socha Neptuna. Jejími autory jsou Tommaso Laureti a Giambologna. Náměstí Piazza Maggiore kraluje hlavní boloňská bazilika San Petronio, zasvědcená patronovi města, jejíž základní kámen byl položen již v roce 1390. Nedaleko spatříme impozantní budovu Palazzo del Podestà z 13. století a několik muzeí.

Nejen Pizza má svoji šikmou věž. Vydáte-li se po Via Rizzoli, dojdete k dvěma naklánějícím se věžím. Vyšší Torre degli Asinelli je s 95,5 m čtvrtou nejvyšší věží v Itálii. Druhá, Torre Garisenda nyní měří pouze 50 m, ale původně byla i ona vyšší. Obě pochází zřejmě z 12. století.

Bologna...

...

...

...

Rychlovlak spojuje Bolognu s jihem i severem Itálie. Z Arezza bude zbytek fotek...

Arezzo

mapa Arezzo

Také jižně od Bologne položené Arezzo svůj původ odkazuje k záhadným Etruskům. Patří do malebného Toskánska. Ve středověku vznikla kolem města římská pevnost. Poetické místo bylo odpradávna spojováno s básníky, což mu zůstalo i během středověku a renesance. I Arezzo utrpělo za ll. světové války bombardováním velké ztráty, když bylo nejvíce zasaženo středověké centrum.

Přesto je stále co obdivovat. Náměstí Piazza Grande zkrášluje kolonáda paláce Palazzo delle Logge z let 1573–1581. Před palácem si všimneme repliky pranýře, kde veřejně trestali zločince. Nebylo by špatné tento zvyk znuvu zavést. Renesance s gotickými prvky zdobí Palazzo della Faternitaå dei Laici, palác, na kterém o dvě stě let později přibyla věž s hodinami a zvonem. Jde o jedny z nejstarších a dodnes fungujících hodin v Itálii. Tuto monumentální katedrálu zdobí vitrážová okna z dílny Fra Guillaume de Marcillata. Katedrála se stavěla od konce 13. století až po počátek 20. století. Vnitřek skrývá hrobku papeže Řehoře X.

Původní kostel Pieve di Santa Maria nyní funguje jako muzeum, kde jsou vystaveny zlaté předměty a románský krucifix z 11. století. Pieve di Santa Maria, nebo též zkráceně Pieve, je nejstarším kostelem v městě a nejvýznamějším pozůstatkem románské architektury. Pochází z 12. století, po zničení v 13. století byl rekonstrukcí pozměněn.

Dalším výraznou stavbou v Arezzu je Palazzo Pretorio z 13. století. I tento palác byl napříč staletími mnohokrát přestavován. Pět století sloužil jako věznice, aby se z něho v 20. století stala veřejná knihovna.

Aruzzo...

...

...

...

Palazzo della Feternitaå dei Laici...

...

...

...

Basilika di San Francesko.

...

...

...

Náměstí Piazza Grande.

Archeologické naleziště Rovine Etrusche...

Kostel Duomo di Arezzo.

...

...

San Domenico Church...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

(za redakci připravil Rony, fotky Lukáš)

Ohodnoťte článek

Hodnocení 1Hodnocení 2Hodnocení 3Hodnocení 4Hodnocení 5

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Přidat komentář

Komentáře

K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.