Z ptačí perspektivy I.

Z ptačí perspektivy I.

Jistě ne každý z nás má možnost podívat se na svět zhora. Dron to umožňuje a umí vytvořit velmi kvalitní a krásné fotky. V úvodním článku občasné série se porozhlédneme po jihočeských místech - Holašovicích, Kuklovu, Ktiši, Dehtáři, Litvínovicích, Bezdrevu, Zlivi a Novosedlech.

Holašovice

mapa

Vesnická památková rezervace zapsaná do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Holašovice - Kromlech. Kruh ze vztyčených menhirů se nejčastěji vyskytuje ve Skotsku a na ostrovech severně od Skotska (Brodgar na Orknejských ostrovech). Kruhové kamenné stavby jsou jedním ze základních typů megalitů. Vznikaly na konci pravěku v době, kdy lidé věděli o schopnostech přírodních krystalů a dovedli je využít prostřednictvím různých podob megalitů. První stavěli západoevropští druidi, kteří byli pokračovateli legendární atlantské a předchůdci keltské kultury. Tento kruh je novověký a jestli má nějakou sílu je ve hvězdách...

Holašovice známá především díky zapsání na listnu UNESCO.

Chráněn je dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek kolem velké návsi. Jihočeské selské baroko na většině průčelí má neopakovatelnou atmosféru.

Kuklov

mapa

www.jihoceskyvenkov.cz

Kuklov - klášter.

Klášterní zdi stojí v blízkosti zřícenin hradu Kuklov. V roce 1495 byl založen klášter poustevníků řádu sv. Františka z Pauly. Řeholníky povolal do Kuklova Petr IV. z Rožmberka se svým bratrem Oldřichem z Rožmberka. Pauláni zahájili výstavbu kláštera, který však nebyl nikdy dokončen. Pravděpodobně okolo roku 1530 opustili řeholníci nedokončený klášter, který od té doby postupně zchátrá.

Ktišský rybník

mapa

www.jihoceskyvenkov.cz

Ktišský rybník...

...

...

...

Velký Plešný (1 066 m n. m.) a Chlum (1 191 m n. m.)

Chlum.

Dehtář

mapa

www.jihoceskyvenkov.cz

Dehtář...

...

...

...

...

Holubovská Bašta.

Litvínovice

mapa

www.jihoceskyvenkov.cz

Litvínovický rybník.

Šindlovy Dvory.

Litvínovice a České Budějovice.

Litvínovice.

Litvínovické rybníky...

...

Zliv, Bezdrev

mapa

www.jihoceskyvenkov.cz

" rybník Bezdrev

Bezdrev.

Zlivský rybník (Horný).

Zliv.

...

Zliv, Bezdrev...

...

...

...

...

Noční Zliv...

...

...

Novosedly

mapa

Novosedly.

Horní rybník u Novosedel.

Ohodnoťte článek

Hodnocení 1Hodnocení 2Hodnocení 3Hodnocení 4Hodnocení 5

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Rony

Rony

... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.

(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)

Přidat komentář

Komentáře

Pája

1. července 2019 13:04

Pája říká

Parádní záběry. Pohledy shora jsou asi vždy krásné  

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.