Dovolená 2011 ala Egypt část první

Dovolená 2011 ala Egypt část první

Letos jsem měl alespoň v něčem štěstí a to že jsem vyhrál zájezd od jedné cestovní kanceláře. Nemohl jsem si vybrat, kam se vypravím. Je tolik zajímavých zemí, které bych chtěl poznat a bohužel zde byly omezené možnosti...nakonec však padlo rozhodnutí...že začátkem sprna navštívíme jednu z nejstarších civilizací vůbec - Egypt, "dar řeky Nilu".

V pátek 29. července 2011 jsem kolem páté hodiny skončil s brigádou, rychle jsem se musel sbalit a kolem jedenácté jsme už stepovali na ruzyňském letišti v Praze, kde jsme čekali na odbavení a následný čtyřhodinnový let do Hurghady, jednoho ze známých egyptských letovisek.

Co víme o Egyptě?

Egypt je starověká země, která vznikla spojením dvou jejích částí - Horního (u dolního toku řeky Nil - ústí) a Dolního (horní tok Nilu - delta) Egypta, a kterou sjednotil v roce 3150 před naším letopočtem faraon Meni.

Egypt

Faraon Meni

Starověk pro Egypt znamenal velký rozvoj v mnoha oblastech. Vynikali ve stavitelství a to především ve stavbách pyramid, hrobkách faraonů, s jejím důmyslným systémem chodeb. Není divu, že se pyramidy staly jedním ze sedmi divů světa (i v těch novodobých). Nejstarší je Džoserova pyramida, kterou postavil váznamný stavitel Imhotep v Sakkáře během 3. dynastie panovníků, největší je Cheopsova v Gíze a pak známá je také Rachefova se sfingou (lví tělo, lidská hlava). V dnešní době již víme, že pyramidy nestavěli otroci, jak nám ve škole bylo vštípeno, ale obyčejní lidé, plnoprávní.

Faraon ala posmrtná maska

Do dějin se zapsali i svojí kulturou. Vyznávali totiž mnohobožství (polyteistické náboženství), věřili v boha Ra (bůh Slunce), bohyni Eset či Isis (bohyně plodnosti a Nilu) atd., to vše však zakázal panovník Amenhotep IV. (1364 –1347 př. n. l.), který zavedl monoteistické náboženství v čele s bohem slunečního kotouče - Atonem. Sám se tak přejmenoval na Achnatona. Jeho manželkou byla nejkrásnější žena tehdejšího světa - Nefertiti.

Amenhotep IV. alias Achnaton

Nefertiti

S náboženstvím souvisí i víra v posmrtný život, proto byli panovníci do hrobky dávány se vším bohatstvím, různými věcmi, co by v dalším životě mohli potřebovat. Panovník byl očištěn, naložen do roztoku, všechny orgány mu byly vyndány, přišel i o svůj mozek, pak byl zabalen do látky, dán do jednoho ze sarkofágů...tak nějak mohlo vypadat balzamování. Z toho nám totiž vyplívá, že Egypťané byli dobrými znalci v anatomii člověka a jeho konzervování na věčné časy.

Balzamování

Existoval snad obor, najká věc, kterou by neovládali? Možná gramotnost nebyla tehdy, ani dnes, na moc velké úrovni. Ač trvalo dlouhé roky, přesněji do roku 1822, než francouzský archeolog Jean-François Champollion (+ 1832) vyluštil egyptské písmo hieroglyfy za pomoci tzv. Rosettské desky (trojí písmo - hieroglyfy, démotické a řecké), která je dnes uložena v Britském muzeu v Londýně.

Rosettská deska

V neposlední řadě nesmím zapomenout na vynikající schopnosti v boji. Byli to právě Egypťané, přesněji faraon Ramses II. (1290 –1224 př. n. l.), kdo uskutečnil první mírovou smlouvu v dějinách a to po bitvě u Kadeše roku 1285 před naším letopočtem. Alexandr Veliký (+ 323 př. n. l.) si po výhře nad perským králem Dareiosem III. (+ 330 př. n. l.) musel připadat jako bůh, neboť byl v Egyptě vítán jako osvoboditel...A co teprve bitva u Actia roku 31 před naším letopočtem? Že Vám to nic neříká? A co Kleopatra (Kleopatra VII., + 30. př. n. l.), Julius Caesar (+ 44 př. n. l.), Marcus Antonius (+ 30 př. n. l.) x Octaviánus Augustus (+ 14 n. l.)? Už je to lepší určitě...v té době Řím ovládl Egypt a do podrůčí si vzal i jeho obyvatele. Od roku 640 je země pdo nadvládou muslimských Arabů a islámu.

To vše a mnohem více je Egypt, země mnoha tváří a národů.

Výprava

Odlet byl naplánován na sobotní brzkou ranní hodinu (1:45), ale na letišti už musíte být nejpozději dvě hodiny před odletem. Takže to čekání je děsné.

Ruzyňské letiště v Praze

Brána A

Už se to blíží

To čekání vám může ale zpříjemnit Duty free shop, kde se dá v bezcelní zóně nakoupit.

Duty free shop

Naše letadlo

Všechno proběhlo bez problémů, nikdo si sebou nepřibalil žádnou bombu, takže jsme se neopozdili a vzltéli podle plánu.

V bezcelní zóně

V letadle

Jelikož jsem letěl naprosto poprvé, tak jsem byl v očekávání, jak to proběhne. Jestli je to podobné jako ve filmech a tak...a musím říct, že kdo to nezažije na vlastní kůži, tak nemůže prostě vyprávět. Zdálo se mi to naprosto v pohodě. Musíte hodně žvýkat kvůli tlaku, ale jinak jsem byl jeden zmála, kdo nespal, ale četl a díval se oknem do tmy.

Před východem slunce

Naše letadlo letělo se společností Blue Style a viděli jsme z výšky Rakousko, Chorvatsko s osvětleným Splitem, Řecko a východ slunce nad řeckými ostrovy.

Řecké ostrovy

Východ slunce z letadla

Východ slunce

A pak konečně jsme kolem půl 7 ráno doletěli do Hurghady, egyptského letoviska u Rudého moře, které je nejsevernější korálové moře na světě. Pilot hlásil, že bude slunečno a teplota již sahá k pětatřiceti stupňům, což u nás bývá opravdu jen občas (když jsme odlítali z ČR - 10 stupňů, prší). Takže velký rozdíl.

Z letadla

Letiště v Hurghadě

Tak už jsme tady

V Hurghadě žije kolem 40 000 obyvatel a patří k jedním nějvětším turistickým centrům. Dříve zde sídlily ruská vojska, dodnes sem Rusáci hodně na dovolenou jezdí. Velkou výhodou je, že pořát tu máte léto (velký rozdíl: srpen - přes den 45 °C; prosinec - přes den - 30 °C; takže výlety raději v zimě :D, těch 15 stupňů bude snad znát :D).

Náš autobus do hotelu

Delegátka

Cesta klimatizovaným autobusem (bez toho se v Egyptě a jiných takových zemí neobejdete)z Hurghady do našeho hotelu trvala hodinu a půl. Jak říkám, Egypt je pouštní zemí, takže všichni se sdružují ve velkých městech (Káhira, Alexandrie,...), zde to tu vypadá jako aglomerace - spíše než města souměstí hotelů - Hotel, poušť, hotel,...

Hurghada

Hurghada a domy

Ulice v Hurghadě

Cestou

Po jízdě s naším řidičem, kterému to snad dvakrát chcíplo :D a který neustále poslouchal dokola cd Bryana Adamse, jsme dorazili do našeho hotelu - AL NABILA GRAND BAY MAKADI.

V noci

Vlajky

AL NABILA GRAND MAKADI

Hlavní hala našeho hotelu

Nechápal jsem, proč v našem hotelu byly všechny sochy, nebo aspoň většina, bez hlav :D.

Foto s andělem

Výzdoba hotelu

Jako všude potkáte obchodníky, my jsme zde měli vlastní a taky byli horlivý, nedali se jen tak odbít. Nabízejí hodně, ale někdy ani nechcete. Když už něco budete chtít koupit, tak smlouvejte, o tom tu všechno je! Bez smlouvání, zkrachujete. Zde jsme měli výhodu, že obchodníci mluvili česky (chodí každý pátek do školy se vzdělávat českémujazyku, hold Hurghada je v posledních letech plná turistů z Česka).

Obchody v hotelu

Obchůdky

Nejvíc jsme se dali do řeči s obchodníkem Abdulem, který z rostlin vyráběl přírodní esence, které vyvážel. Především vůně Kleopatra (pro ženy), či Ramses (pro muže), ty neměly prostě chybu. Všimněte si, že jména dával podle zdejších faraonů. Taky nám pověděl o tom, jak můžou mít čtyři manželky, ale uživit je není snadné :D.

Voňavky

Výhodou bylo, že jsme měli ubytování s All inclusive, což znamená, že máte zdarma balenou vodu. Pije se tady pouze balená! Proč? Protože turisté z ciziny nejsou zvyklí na zdejší nilskou vodu a mohou dostat faraonovu pomstu, která ve vašem těle způsobí velké změny - vysoké horečky a velký průjem. Naše léky moc nepomáhají. Nemluvím z vlastní zkušenosti, neboť mně se faraon naštěstí vyhl, ale taťkovi ne. Někteří si to dokážou ale i vsugerovat dopředu.

Bar Aurora

Barmani

No coment

I náš hotel nabízel animační program, který jsem zas tolik nevyužíval, kromě plážového volejbalu tedy :D. V animačním programu byli lidé z různých krajů - Německa, Itálie, Ruska, Španělska,...prostě zábava :D.

Animační program

Hraní volejbalu

Animační tým

A jde se na věc

Jelikož jsem vášnivý sportovec volejbalu, tak jsem ze začátku každé odpoledne hrál plážák, pak i dopoledne...souboje především slovanské. Hrát se Slováky, Poláky (jednu z rodin jsem si zamiloval :-)), Rusáky, prostě boží. Není třeba angličtiny, ze stejné větve si rozumíme bez problémů.

Beach volejbal

Polská rodina

Naše pláž ležela v zátoce, takže jsme zde měly také korály, vždyť Rudé moře je nejsevernější korálové moře na světě. A taky jedno z nejčištčích :-).

Petra beach

Moje maličkost s mořem

Pláž a zátoka

Jiný pohled na pláž

Já a pláž

Pláž

Pláž 2

Pohled na pláž se zátokou

Pohled na zátoku

Každý den tu prostě neměl chybu...pořád hezky, moře příjemné...hudba zněla v dálce, krásné holky :-).

První vstup do moře

Pohodička

I nějaké ty bary tady byly :D.

Beach restaurant

Bar Ladorada

Cesta na naši pláž se dvěma možnostmi - vláček, nebo pěšo. V horku asi jasná volba.

Vláček

Schody

Měli jsme možnost i využívat bazény, ale tam jsem byl jen jednou. Prostě pláž tak blízko :-).

Před bazény

Bazény

Tobogány

A jak vypadalo naše útočiště, které se mělo stát naším desetidenním domovem? Bungalow ala pokoj s číslem 1125. Byl klimatizovaný, což vás asi nepřekvapí :-), bez toho by to tu fakticky nešlo. Dvě místnosti - ložnice s obývákem a koupelna s wc (pozor! Papír ne do záchodu - hold malé potrubí :D).

Pokoje v hotelu

Bungalowy

Jiná možnost bydlení

Moje maličkost

Pokoj 1125

Pokoj

Baráčky v hotelu

Snídaně, obědy, večeře byly dány v rozpětí tří hodin (7-10, 12-15, 19-21), takže paráda. Výběr veliký. Maso ne vepřové, ale většinou kuřecí a skopové, přílohy rýže, kterou pěstují u Nilu, brambory a těstoviny (knedlíky ne). Pečivo především housky, chleba také moc ne. Ale největší výběr v zákuscích :-).

Oběd

Večeře

Zákusky

Víkend byl ve znamení odpočinku - pláž, pláž a zase pláž :-). Pak jsme si konečně naplánovali nějaké ty výlety...

Opět já :D

První západ slunce

Slunce tady zapadalo velice rychle, netrvalo to ani pár minut. Vždycky nám zmizelo za obzor kolem půl sedmé večer. A když jsme přiletěli do Hurghady, měli jsme to štěstí, že jsme si hodinky přeřizovat nemuseli. Hold Egypťané nemají letní čas. V zimě bychom si posunuli hodinky o hodinu dopředu (ze 7. na 8. hodinu).

Se západem slunce

Příště: Egypt - výlet do Sahary :-).

Ohodnoťte článek

Hodnocení 1Hodnocení 2Hodnocení 3Hodnocení 4Hodnocení 5

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Jack

Jack

Strakonický učitel zeměpisu a občanské výchovy, který rád poznává nejen lidi, ale i nové kouty naší vlasti či ostatní státy světa. Kromě cestování a sportovního vyžití (běh, volejbal, cyklistika) si neodpustí poslech hudby, četbu thrillerů či společenských románů, ale také psaní různých článků a příběhů. Kromě publikování cestovních zážitků na tomto webu, vede oficiální stránky Volejbalu Strakonice, spravuje oficiální stránku Běhu městem Strakonice 21. srpna, píše občasné recenze na blog iDnes.cz  či na Databáziknih a publikuje někdy články do různých periodik..

Řídí se heslem: "Žijeme jen jednou, a to za všech okolností, protože život se musí žít naplno, i když někdy není ten nejrůžovější . Ale s úsměvem jde vždycky všechno lépe ."

Přidat komentář

Komentáře

HoHo

28. září 2011 13:35

HoHo říká

V Egyptě to musí být hezké, zvlášť ten východ Slunce v letadle mohl být úchvatný...

Sportem ku zdraví a trvalé invaliditě

Japo

30. září 2011 00:55

Japo říká

Hezký výlet to pro Tebe musel být

Já bych takovouhle kombinaci vedra, luxusu, spousty lidí a podobných věcí asi nepřežil

"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."

Jack

30. září 2011 20:41

Jack říká

Bylo to tam prostě parádní hoši ...co víc si přát ...ani takové vedro tam nebylo...je to mnohem snesitelnější než u nás, neboť je tam přímořský vzduch, takže paráda .

„Jednou za rok vyjeďte někam, kde jste ještě nebyli.“ Dalajláma

Rony

1. října 2011 18:00

Rony říká

V Hurghádě byly i moje kámošky a protože v All inclusive byl zdarma i alkohol moc toho neviděly , doufám, že ty jsi zůstal střízlivý. Rád si přečtu i pokračování...

Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká

Jack

9. října 2011 11:33

Jack říká

Je pravda, že alkohol zdarma byl...taky se přiznávám, že jsem neodolal , především nápojům z vodky . Ale pivo mě moc neuchvátilo, to jsem se těšil na naše strakonické, především na 13náctku .

„Jednou za rok vyjeďte někam, kde jste ještě nebyli.“ Dalajláma

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.