Do Pekla
vydáno 5. prosince 2013 – napsal azave – 3 komentáře
Pekel je po Česku moc, u Raspenavy, u Karlových Varů, u Benešova i Rychnova nad Kněžnou a možná ještě nějaká, která ani neznám. Mezi ta známá patří i Peklo u Nového Města nad Metují, kam snad kdysi dávno chodívala i babička z Babičky s kupou dětí, které hlídávala. Babičku jsme kdysi dávno měli ve škole jako povinnou četbu a tak jsme se koncem léta vypravili po stopách babičky z Babičky.
Údolí Peklo je při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Je celkem vyhledávané místo. Je svým způsobem romantické i drsné zároveň. Je velmi hluboké a má dost strmé stěny kopců Dobrošova, Sendraže a Koníčka.
Kousek od soutoku Metuje s Olešenkou v hlubokém údolí je vyhlášená výletní restaurace přestavěná z bývalého mlýna Pekelce architektem Dušanem Jurkovičem. Majitelem tzv. Bartoňovy útulny byl zámecký pán z Nového Města nad Metuji, pan Bartoň, který přestavbu financoval a hlavně k přemluvil architekta Jurkoviče.
V Pekle je také důležitá křižovatka turistických cest, vedoucích od Nověho Města nebo Náchoda do Orlických hor a jejich podhůři.
Pro ty, kteří chtějí vědět, kde je tohle Peklo : http://www.mapy.cz/#!x=16.184391&y=50.378770&z=13&l=16
Fotogalerie k článku
Autor článku
Komentáře
24. května 2020 20:47
Zadne říká
Krasny elaborat. Skoda, ze tehdy autora nenapadlo, ze onen udaj se vztahuje k nadmorske vyssce rozcestniku a ne vysce stromu.
28. května 2020 15:36
Rony říká
Samozřejmě máte pravdu, jde o nadmořskou výšku cedulky - stromu. Také nechápu, že takhle jasná věc mně popletla hlavu.Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
Jaký typ výletů preferujete?
1234 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
833 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
594 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2661 čtenářů Archiv anket
5. prosince 2013 11:37
Rony říká
Fakt mě docela zaujala ta cifra u Králíčkova stromu - 332 m! Tak jsem googlil a našel jen toto:
narazili na Králíčkův smrk, který měří neuvěřitelných 332 metrů ... a také několik anglicky psaných odkazů poukazujících na jeho nebeskou výšku.
Pravda bude asi ta, že se při zhotovování cedulky asi pozapomnělo na desetinnou čárku. Smrk ztepilý dorůstá max 50 m a jaký druh je nejvyšším na světě. Je to sekvoj a na našich webových stránkách tyto mohutné stromy krásně vyfotil Jarda s Hankou (viz jejich články z USA).
1. Sekvoje vždyzelená (Sequoia semperviren)
Třída: jehličnany
Řád: borovicotvaré
Výška: až 150 m (běžně 100 m)
Ačkoli nedosahují takové mohutnosti jako jejich příbuzní sekvojovce obrovské, jsou sekvoje vždyzelené považovány za nejvyšší stromy světa. Dnes volně v přírodě rostou pouze (stejně jako sekvojovec obrovský) v amerických horských oblastech Sierry Nevady a Kalifornie v nadmořské výšce 1500 – 2000 m.
Ke svému rozmnožování potřebují pravidelné požáry, které „čistí“ hustý podrost a poskytují tak dostatek prostoru a slunečního záření pro mladé sekvojové semenáčky. Žár je také nutný k otevření šišek a vypadnutí semen na zem. Samotné sekvoje chrání před ohněm silná pórovitá kůra, která funguje jako tepelný izolant. U nás jsou pěstovány v několika botanických parcích, ve kterých dorůstají výšky kolem 50 m.
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká