Z Nového Údolí na Třístoličník a Hochstein
vydáno 11. listopadu 2015 – napsal Rony – 4 komentáře
Podzim přináší chladná rána, inverzi a daleké výhledy z vrcholků hor. Toto období rádi vyhledávají fotografové přírody. Její barevnost láká a není divu, že jsme jednu slunnou, teplou sobotu počátkem října vyrazili na Třístoličník a Hochstein. Vzdálené Alpy byly sice vidět jen matně, ale to nám dobrou náladu nezkazilo.
Výstup na vrchol z Nového Údolí
Vláčkem se z Volar do Nového Údolí vydávám s Janou, Janou a Janou. To bude docela výhoda, protože se mi na jedno zvolání ozvou všechny tři, a já si pak vyberu.
Na Třístoličník jdeme českou stranou, ale sestup uskutečníme Bavorskem přes Haidmühle. V deset dopoledne je již docela teplo, byť se po ránu v údolích Šumavy objevila jinovatka. Před sebou máme Schwarzenberský kanál a Světlý potok, kde jedna z Jan najde krásného březového křemenáče. Letos je zázrak cokoliv jedlého najít. Prostě nerostou a Šumava není výjimkou.
Beru křemenáče s sebou, aby se i on mohl pokochat krásnými a dalekými výhledy, které nás čekají. Stoupáme zvolna, abychom se moc nezapotili. Pod vrcholovým hřebenem zobeme poslední borůvky, ale na rozdíl od Svarohu a Velkého Javoru, kde jsme jich snědli před dvěma týdny s Vencou kvanta, najdeme jen pár malých vysušených bobulek. Větší už letos nebudou.
Jsme na kůrovcem odlesněném území a tak si dlouho vychutnáváme pohledy do údolí. V dáli září sluncem osvětlené Volary a všude kolem sebe samé lesy a hřbety hor, kterým vévodí Bobík s Boubínem společně s Želnavskou vrchovinou. Červené borůvčí, zlatavě žlutá tráva a modré nebe s bílým zřasením mráčků krajině dodává malebnost, nad níž duše plesá.
Nové Údolí.
U křížku.
...
...
Památník věnovaný staviteli Schwarzenberského kanálu Josefu Rossenauerovi.
Stezka od Nového Údolí vede kolem hranice.
...
Barvy podzimu.
...
...
Jany stoupají k Třístoličníku.
Pohled k Hochsteinu.
...
...
...
Třístoličník (1 302 m n. m.) a Hochstein (1 333 m n. m.)
Na Třístoličníku je živo. Plně obsazené stoly horské hospody Dreisessel se prohýbají pod plnými půllitry Pilsneru a kolem pobíhá spousta rozdováděných dětí. Obcházím vrcholové skály, abych využil dobrého osvětlení, a širokoúhlým objektivem je zdola fotím. Povinnost vystoupit na vrcholovou skalku s třemi kamennými křesly ovšem nevynechám. Chvíli se tak tlačím s mnoha německými turisty i všemi Janami. Dole dost fouká, a proto odkládáme svačinku a hledáme nějaké závětří. A také rychle mizíme z dosahu povykujících Germánů, kteří nahoru k parkovišti vyjíždí auty. Jejich úbory většinou nesvědčí o tom, že by se pouštěli na delší túru.
To správné místo pro siestu nalezneme nedaleko Hochsteinu, ve skrytu mohutné skály. Něco zakousneme a když Jana Meli vytáhne z batohu čtyři výborné švestkové buchty, naše slast dostupuje vrcholu. A další, kammenitý vrchol máme nadohled. Stane se jím skalisko Hochsteinu, z kterého pozorujeme blízké i vzdálené vrcholky Šumavy a Bavorského lesa. Rozpoznáme nedaleký Heidel s rozhlednou, Roklan, kousek Luzného a mnoho hor české strany. Za dunajskou sníženinou vystupují z mlhy v širokém rozkročení štíty Alp. Protože jsem doma omylem z fotobatohu místo makroobjektivu vyhodil zoom, na jejich zvěčnění si musím nechat zajít chuť. Ale stejně by z fotek moc k obdivování nebylo. Dohlednost je mizerná. Už jsem zde zažil mnohem ostřejší pohledy k těmto vysokým horám.
Horská chata Dreisessel.
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Hochstein.
...
...
Bavorsko.
Na vrcholu.
...
...
Vzdálené Heidmühle.
Sestup k Haidmühle
Na rozloučenou ještě zazní zvuk zvonu ze zdejší kaple vtěsnané do jedné ze skal a my začínáme klouzat kamenitou stezkou k Haidmühle. Čeká nás dlouhých osm kilometrů.
V lese se snažím najít další houby, mimo muchomůrek červených však nic neroste. Přecházíme cestu, kudy nahoru na velké parkoviště denně vyjíždí mnoho aut, a rychle ztrácíme výšku. Až tolik, že zanedlouho musíme téměř kilometr znovu stoupat. U lesního jezírka Kreuzbachklause se naposledy krátce zdržíme. Vlak v Novém Údolí nepočká a my zrychlujeme krok. Před Haidmühle míjíme kapli, pod kterou vyvěrá pramen vody. K hranici a nádraží v Novém Údolí už to máme jen kousek.
Krásný den s dobře naladěnými Janami utekl jako voda. Ve Volarech jim za odměnu předávám tři knihy Alpy 2015 ze společné letní dovolené v Rakousku. Snad se budou fotky líbit.
Z Hochsteinu sestupujeme Bavorskem.
...
... z malých věcí radost mít...
Nádrž na Kreuzbachu.
...
...
...
Marienkapele nad Haidmühle.
Heidmühle.
...
Hranice.
Nové Údolí.
...
PP Spálený luh.
Anketa
Z šumavských hor jsou Alpy vidět docela často. Dovedli byste pojmenovat jejich viditelné vrcholy?
248 34% Ne, v zádném případě.
254 35% Asi jen několik nejznámějších z nich.
222 31% Ano, většinu z vrcholů znám a dovedl bych je určit.
Hlasovalo 724 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
18. května 2016 16:43
Rony říká
Jistě to pejsek ujde bez problémů, Šárko, potíže mu může dělat jen výstup na rozhledové skalky Třístoličníku a Hochsteinu .
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
22. května 2016 12:09
Polda říká
Včera jsem to prošel s Stožec - Nové Údolí a zpět a je to další pěkný výlet. Vyzdvihl bych zejména rozhled z vrcholu a skalky oblasti Hochstein - Třístoličník.
22. května 2016 12:11
Polda říká
Kdybych si tak po sobě zkontroloval co píšu .. s prodlužkou Stožec - Nové Údolí ...
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Inverze z Libína
- Český ráj - V. Drábské světničky, Mužský a Příhrazy
- Šumperk lll. - Hanušovickou vrchovinou na Rabštejn
- Pod širák do Českého krasu lll.
- Do VVP Boletice na Velký a Malý Plešný
- Poledník - mrazivé trápení
- Toulky kolem Strakonic
- Klettersteigem na Bosruck
- Šumavské toulání nejen hřebenem Trojmezné
- Chodsko a Český les ll.
Jaký typ výletů preferujete?
1228 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
828 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
585 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2641 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Nízkými Tatrami od východu na západ
- Góry Stolowe
- Orlické hory pěšky i na kole ll. a NP Stolové hory (PL)
- Tři dny, tři tváře paní Zimy na Kvildě
- Panská jednota versus Husité alias co zbylo z bitvy u Sudoměře
- Za samotou na Ďumbier
- Dolomity 2024 ll. Monte Civetta a Passo Padon
- Rakouský Sternstein
- Seveřani jsou nám možná blízcí II
- TOP 12 - zastavení v čase (rok 2021)
18. května 2016 12:47
Šárka říká
Prosím,lze tuto trasu absolvovat i se psy? Děkuji ta odpověď.