Od hrabat až ke strážcům hranic
vydáno 7. dubna 2013 – napsal Excalibur – 8 komentářů
Rád vám udělám průvodce v objektu, jehož sláva i pád se vešly do pouhých padesáti let, což v historii téměř nic neznamená.
Ve svém putování po zapomenutých, opomíjených, či dočasně natrvalo uzavřených krásách našeho nejbližšího okolí vás tentokrát doprovodím do Chodové Plané. Městys, tento status byl navrácen obci 23. ledna 2007, s přibližně dvěma tisíci obyvatel, ležící asi osm kilometrů jižně od Mariánských Lázní. Slávu tohoto místa šíří v současnosti zcela určitě vyhlášený pivovar, ale mě zaujala o jednom loňském srpnovém víkendu úplně jiná věc. Zcela náhodou jsem vystihl chvíli, kdy se v místním zámku konal den otevřených dveří. Jezdím tudy velice často a vím tedy, že plechová vrata do zámecké zahrady jsou osazena varovnou tabulkou : „ Vstup zakázán“. Samozřejmě mě okamžitě upoutala jejich dokořán otevřená křídla. Následující prohlídka pak opravdu stála za to.
Bývalý anglický park, židovský hřbitov a obrovský novorenesanční zámek z roku 1904, z hlediska historie vcelku novostavba. Stavba ovšem opravdu není žádné 1 + 1 a kuchyň, je zde na 159 místností. Sídlo si dal postavit hrabě Hans Ernst von Berchem – Haimhausen, jehož předci pocházeli z Kolína nad Rýnem. Chodová Planá pak těmto hrabatům patřila do konce druhé světové války. Po jejím ukončení převzal majetek stát. Zámek byl v roce 1945 vypleněn Revolučními gardami, později sloužil jako výcviková základna četnictva a v 50. letech minulého století se v šlechtických prostorách zabydlela plánská rota Pohraniční stráže a ta zde vytrvala do roku 1990.
A začala éra přestavby v duchu přísně vojenském, na hony vzdáleném tomu hraběcímu. Místnostmi duněly těžké kanady, harašily zbraně a rozléhal se řev dozorčích rot. Nádherné mozaiky na chodbách ničilo mazlavé mýdlo a sobotní rajony na točitém schodišti musely být noční můrou nováčků. Ze zámecké věže se ozývalo troubení večerky v podání vojína – trubače. Zažil jsem dvouletou vojnu, takže vím o čem je řeč. Sloužil jsem v podobně historických prostorách bývalých Landwehrkaserne v Litoměřicích. Nezapomenutelné časy. Ale abych se vrátil do Chodové Plané. Několik fotografií naznačuje současný nelichotivý stav. V období předávání se totiž prázdné a téměř nehlídané budovy staly cílem vandalů a různých sběratelů a sběračů. Zmizely kazetové stropy, topení a další zpeněžitelné vybavení.
V současnosti probíhá pomalá rekonstrukce a řeší se budoucí využití. Záměrem je například vybudování městského úřadu, obřadní síně, koncertního sálu, výstavních prostor, či lázeňského střediska. 159 místností nabízí nesčetně variant, ale bude to asi běh na předlouhé trati. Něco o tom určitě ví i členové sdružení Občané pro rozvoj a prosperitu areálu zámku v Chodové Plané, které bylo založeno v roce 2011. Držím palce a doufám, že zámecká vrata se někdy v budoucnu otevřou všem příchozím.
Fotogalerie k článku
Autor článku
Excalibur
Mám od mládí toulavé boty a to hovoří za vše. Mám rád slunce, vodu, stromy, kameny, stále hledám nové směry svých toulek. Pokud někam nemohu, otevřu atlas světa na příslušné stránce a chvíli sním...a tak se to táhne, jako červená nit, celým mým dosavadním životem.
Komentáře
7. dubna 2013 17:58
psaroslav říká
Vítám Tě mezi námi, kdo přispívají na tento web a děkuji za oba články. Čím více autorů, tím pestřejší bude náplň webu a tím pádem (jak doufám) větší okruh čtenářstva. Začal jsi dobře a tak nezbývá, než se těšit na další články.
Na závěr dvě drobné připomínky:
1) K některým fotografiím by bylo dobré připojit komentář, který by zobrazený objekt identifikoval
2) Na Šlápotách již existuje kategorie "Rozhledny" a tak by bylo vhodné článek o rozhlednách k této kategorii přiřadit, abychom měli tyto zajímavé stavby pěkně pohromadě.
Ať se Ti na Šlápotách líbí.
7. dubna 2013 19:53
Jack říká
Taky bych Tě rád přivítal a díky za oba články , jen tak dál
„Jednou za rok vyjeďte někam, kde jste ještě nebyli.“ Dalajláma
9. dubna 2013 14:30
Rony říká
Připojuji se a přeji hodně zdaru při psaní dalších zajímavých článků...
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
22. června 2013 01:18
Paulie říká
Také (trochu se zpožděním) vítám na Šlápotách!
Článek se mi líbí, text je čtivý, tak přeji chuť do tvorby článků
"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Vyhlídky Jizerských hor ll. - Polední skály, Jizerka
- Boubín v nedbalkách
- Záhada světelného bolidu aneb vánoční příběh jednoho nálezu
- Lovy beze zbraní - ptačí svět
- Dobytí rozhlednového ráje
- Okolo Tisovky - slunce, seno a ostružiny
- Zlátnoucími bučinami na Pohanské kameny
- Vyhlídky Jizerských hor l. - Ještěd, Jizera, Smrk
- Tetřevím domovem na dosah k Roklanu
- Nejen Rychlebské hory I.
Jaký typ výletů preferujete?
1224 47% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
827 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
581 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2632 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Půltucet 2020 - fotky s příběhem s nejvíce hlasy
- Středohoří je svět obrácených křivek ...
- Dolomity 2024 lV. - Col Margherita, Lagozuòi Piccolo
- Labské pískovce I.
- Za skalními vyhlídkami Žďárských vrchů
- Prvomájové vandrování kaňonem Malše
- S krosnou do slovenských hor / ll. Slovenský kras, Muráňská planina
- Půltucet (srpen 2021) - příběh fotografie
- Český les - pohraničím na Havran
- Ostrovy přírody Českého středohoří ll.
7. dubna 2013 17:32
žirafa říká
Je příjemné se i v cizině dočíst o zapomenutých krásách Česka. Poutavě napsáno.
Přeji chuť a čas do dalšího psaní. Už se těším na další článek.