Poranění krajiny není nikdy věčné aneb Šumavská melancholie (video)
vydáno 25. dubna 2014 – napsal Rony – 6 komentářů
Stále k sobě vábí magickou mocí tuláky všech generací, kteří i dnes putují stezkami, po nichž kdysi kráčel spisovatel a milovník Šumavy Karel Klostermann. V jeho knihách je skryta hluboká moudrost a přímo intimní vztah k její krajině. Ta se sice v čase mění, ale vždy zůstává divoká, nepokořená a krásná.
A to tvrdím i přesto, že se vám při shlédnutí videa Šumavská melancholie může snadno udělat nevolno!
Právě jsem se dočetl zprávu o odvolání ředitele NP Šumava pana Jiřího Mánka. Podle iDnes byl v roce 2006 odvolán z funkce náměstka ředitele NP "kvůli svému nesouhlasu s vyhlášením rozsáhlých bezzásahových území..." Zřejmě ho dohnal tlak zelených a Hnutí duha, kteří chtějí vytlačit z většiny Šumavy turisty. Takže se ptám jak velké území Šumavy bude lidem nepřístupné a kolik dalších milionů stromů ještě bude muset uschnout? Nestačí, že téměř všechny nejcennější smrky ve vrcholových partiích horských pralesů již zemřely?
Bouřlivá noc
___________________________
Poprchává,
z prázdných dlaní lesknoucích se večerem
vypadl obraz jezera
ukrytého hluboko pod Jezerní stěnou
a kolem se snáší ticho před bouří.
·
Náhle, setinou vteřiny, ostré světlo rozzáří
vybělené kostry z kořenů vyvrácených stromů
roztroušených mezi balvany
a třesknutí rány v ozvěnách
dlouze duní potemnělou krajinou
plnou smutných stínů
nechtíc se nikdy utišit ...
Video Šumavská melancholie:
Trochu smutné video tvoří převážně fotky z těchto vrcholů: Modravská hora, Studená hora, Jezerní hora, Svaroh, Ždánidla, Smrčina, Hraničník, Plechý, Rakouská louka, Poledník, Luzný, Roklan, Hochschachten...
Někde mají svoje hroby lidé, jinde stromy.
Video Šumavská melancholie
Anketa
Zkuste zaznamenat své pocity z videa. Nejvíc pozitivní se blíží na stupnici k č. 1, ty nejvíc negativní k č. 10.
152 11% 1.
106 8% 2.
138 10% 3.
176 13% 4.
146 10% 5.
118 8% 6.
147 11% 7.
130 9% 8.
149 11% 9.
130 9% 10.
Hlasovalo 1392 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
25. dubna 2014 19:05
Rony říká
Mám docela problém se zjednodušením, že na Šumavě je spousta dřeva a někdo ho chce. I. zóny, pokud v nich byly smrky, je nadlouho ztratily. Na ostatní Šumavě se dost zběsile těží, ostatně proto kdysi byla smrky osázena. Bohužel... Takže jsou dvě řešení: něco vytěžit a mít z toho peníze nebo smrky nechat požtat kůrovcem a uschnout. Třetí cesta neexistuje. Pokud bude l. zóna na 35% Šumavy již dnes, nepřipravená, kalamita tuto část zničí.
Ale ano, pravda je, že tohle zničení lesů je jen malou epizodou v tisíciletých dějinách Šumavy. Za dalších tisíc let bude jedno jestli se nějaké stromy pokázely nebo nechaly kůrovci napospas. Takže nás, co nebydlíme zrovna na Modravě nebo na Kvildě, to nemusí nijak trápit, že? Já koukám z okna domova do dubového, svěže zeleného lesa.
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
25. dubna 2014 22:00
azave říká
Ja s tebou nechci ani nahodou polemizovat, ale drivi se na Sumave skoro normalne tezilo do roku 1991. Nekde vice, nekde mene, za dratenym plotem jen to nejexkluzivnejsi . . . Do roku 1989 se moc jedincu neodvazilo proti tehdejsim metodam hospodareni v lesich Sumavy protestovat. Byla sice uz par let CHKO Sumava, ale lesy byly statni, ustupky ochrane prirody spise minimalni v te obrovske rozloze Sumavy. Nejvetsi problemy nastaly az po zrizeni SUNAPu, kdy zacaly strety mezi ochranari, kteri prisli do vedeni parku a mezi lesaky, kteri tam v ramci Ceskoslovenskych statnich lesu od cca roku 1948 normalne a legalne hospodarili.
A protoze jsme v Cesku a vsichni vime, jak to tady skoro vsude chodi, podle meho nazoru to je jeste beh na dlouhou trat, co a hlavne jak se Sumavou nalozit. I kdyz hned za hranicnim patnikem v Bavorsku, to delaji uz od roku 1970 a tam bychom se mohli ucit. Delaji to tam vic nez dobre. Opet musim trvat na svem nazoru, ze neni moc vule vzit si priklad od sousedu, Vidina premeny dreva v eura ci koruny je velika a lakava . . . Bohuzel . . .
Doufam a pevne verim, ze vsechny tyhle "veletoce" Sumava ve zdravi prezije a ukaze pak vsem, "zac je toho loket" . . .
26. dubna 2014 07:53
Rony říká
I tady lze, Aleši, oponovat. V NP Bavorský les dopadly plochy s monokulturním rozšířením smrčin stejně jako u nás, to jest totálním zničením kfalitních horských smrkových lesů. Území okolo Roklanu Němci nově na mapě (viz i www.mapy.cz) značí jako bezlesí, tedy již ne zelenou barvou ale bíle! U Falkensteinu se snaží těžbou kůrovce zlikvidovat, u přechodu Poledník u nás soušky stojí, v Německu je obří holina po vykáceném lese. Podobně jako pod Trojmezím. NP Bavorský les má několik výhod oproti Šumavskému NP. Největší v malé ploše takto chráněného území a hlavně v tom, že pár set metrů pod hranicí je u nich přirozený smíšený a bukový prales, který takto neporušený roste staletí. Tam se opravdu kůrovce bát nemusí. Kde byly vzrostlé staleté smrky, Siebensteinköpf, Mokrůvky, Luzný, Blatný vrch, Roklan, Falkenstein, již žádné nejsou.
U nás přirozená hranice, za kterou se kůrovec nedostane, není. Bohužel pak to dapadá tak, že se těží a těží, aby se jeho šíření zabránilo. Nemá dřevařská loby náhodou žně na Šumavě právě a jen díky nezasahování v l. zónách, prosazené v 90-tých letech hlavně zelenými a Hnutím Duha?
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
26. dubna 2014 08:53
Rony říká
Oprava: zmiňované bezlesí u Roklanu sice asi na delší čas vznikne, ale ona citovaná bílá již je alespoň na mapě zelená . Když jsem loni plánoval vandr přes Luzný a Roklan, ještě ji tam měli. Zrovna okolí Roklanu je příkladem, že se ne všude podaří semenáčkům vyrůst. Slunce je sežehne i když okolo stojí pahýly mrtvých a nepokácených stromů. Ale bezlesí do nejvyšších poloh Šumavy asi patří a nebude na škodu, když sem tam vznikne.
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
8. června 2014 23:34
Paulie říká
Video působí trochu post-apokalypticky, hlavně kvůli hudbě a černobílým obrázkům ... Ale je celkem pěkně udělané
"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Krkonoše, východní část hor l.
- Kameny České Kanady l.
- Jelení říje – Křišťanov a Boubínská obora
- Zápisky z cest II. (Matterhorn...)
- Šumavské toulání nejen hřebenem Trojmezné
- Toulky nad zlatonosnými šumavskými řekami
- Křišťanovské vábení
- Oslava padesátin s výstupem na Vysoký Kamýk
- Kvilda - poslední vzepětí letošní zimy
- K Berounce a Střele
Jaký typ výletů preferujete?
1224 47% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
827 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
581 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2632 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Půltucet (září 2023) - příběh fotografie
- Není Kamýk jako Kamýk
- Českosaské Švýcarsko, kraj pískovcových skal
- Chodsko a Český les l.
- Cyklotoulky Železnorudskem a Hartmanickem
- Půltucet (březen 2022) - příběh fotografie
- Lovy beze zbraní - ptačí svět
- Saské Švýcarsko a Tiské stěny l.
- USA - den jedenáctý a dvanáctý
- Vandrování vojenským újezdem Boletice
25. dubna 2014 18:29
azave říká
Prave ted naskocila zprava nikoliv TASSu, ale CTK, ze byl odvolan reditel SUNAPu Jiriho Manek. Copak za tim asi je?? Zatim co ted bude boj o kreslo reditele, mozna vstoupi v platnost senatorsky zakon o Sumave, coz je podle meho nestoudna pitomost! A to pouzivam velmi slusne slovo na tento vytvor...
Proste a jasne - na Sumave je moooc dobreho dreva a nekdo o nej ma eminentni zajem, tedy o stamiliony z nej . . . Mam v zive pameti, jak se "zachazelo" se drevem za reditelovani pana Zlabka ... Spickove rezonancni drevo i nakladni vrtulniky s jinymi nez ceskymi imatrikulacnimi znaky letaly nad Sumavou, a nic se nedelo ...
Praha - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odvolal k 30. dubnu ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka. Uvedl to dnes na tiskové konferenci. Mánek je ve funkci od léta 2012 a často se dostával do sporů s vědci a ekology. Podporu naopak nacházel u starostů většiny místních obcí. Brabec uvedl, že názory Mánka a ministerstva na směřování parku se lišily. V dohledné době bude na místo ředitele vypsán konkurz, do vybrání nového šéfa šumavského parku byl jeho vedením pověřen vedoucí oddělení Správy CHKO Šumava Pavel Hubený.