Zima na Slovensku obrazem
vydáno 31. března 2024 – napsal Rony – žádný komentář
Každé roční období má své kouzlo. Nejinak je tomu v zimě. Pokud se vydáte všanc mrazu, sněhu a ledu, může vám to přinést nejen pot a utrpení, ale i mnoho nezapomenutelných zážitků. Únava brzy zmizí, avšak vzpomínky vám zůstanou.
Podruhé využívám fotek převzatých od slovenského turisty Michala Urdy, k čemuž jsem dostal svolení. Po podzimní krajině plné barev přinese pokračování nehybnou bílou krásu paní Zimy z Křížavy. Jako doplnění pak výstup na Zobor, kde si v letošní zimě sněhu moc neužili.
I. Lúčanská Malá Fatra / Turie - Křížava (1 456 m n. m.)
Wikipedie přináší některé podrobnosti, jež vám tuto jižní část Malé Fatra - Lúčanskou, přiblíží:
Geomorfologický podcelek Malé Fatry je od jeho severní části Krivánské Malé Fatry oddělen Strečnianským průsmykem řeky Váh. Pohoří je z jihu ohraničené pohořím Strážovské vrchy, na východě Turčianskou kotlinou, na západě Rajčankou a na severu řekou Váh. Je tvořeno žilnými a hlubinnými vyvřelinami mladšího paleozoika (karbonu) granodiority a křemennými diority, které postupně krystalizovaly a vyzdvihovaly se až do dnešní podoby. Nejvyšší vrchol, Veľká lúka (1475,5 m n. m.) je oblý kopec, také nazývaný Martinské hole. Přes celý hřeben, od Kľaku na jihozápadě až na Minčol na severovýchodě vede hřebenová cesta, z níž je místy krásný výhled na okolní hory.
(Wikipedie.cz)
Přestože mám s přáteli prochozené hřebenové partie mnoha slovenských hor, tato část Malé Fatry k nim nepatří. Výjimku tvoří pouze kousek u známého a krásného vrcholu Kl'aku.
Il. Tríbeč / Zobor (586 m n. m.)
Nejen Wikipedie nám prozradí, že "Zobor je nejvyšší vrchol v zoborské skupině pohoří Tribeč nad Podunajskou pahorkatinou a městem Nitra, výška je 586,9 m n. m. Vrchol tvoří městský lesopark, po svazích jsou vinice. Zobor je vyhlídkový bod s viditelností do širokého okolí... Na Zoboru je několik archeologických nalezišť. Pravděpodobně od konce 9. století tu stál klášter benediktinů, zachovaly se i zbytky hradiště. K roku 1111 je tu doložená škola, která je nejstarší školou na Slovensku.."
Tríbeč je také ono tajné pohoří, kde se ztrácejí lidé. Kniha i film Trhlina od Jozefa Kariky o tom hezky napínevě vypráví.
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Barevné toulky Kokořínskem l.
- Zápisky z cest IV. (Vysoké Tatry...)
- Solná komora očima Luďka
- Od Brníku ku Vraníku...
- Hvozd a Medvědí stezka
- Sedlčanskem na kole
- Panská jednota versus Husité alias co zbylo z bitvy u Sudoměře
- České Žleby v zimní náladě
- V mlžných horách Slovenska
- Tři dny, tři tváře paní Zimy na Kvildě
Jaký typ výletů preferujete?
1224 47% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
827 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
581 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2632 čtenářů Archiv anket