Půltucet (září 2023) - příběh fotografie

Půltucet (září 2023) - příběh fotografie

Motto: "Co leží za námi a co leží před námi, jsou drobné záležitosti ve srovnání s tím, co leží v nás.“ (Ralph Waldo Emerson)

Září dostálo svému názvu a jeho značnou část si pronajaly slunné dny. Stalo se tak pokračováním léta, byť již jde o první podzimní měsíc. Podíval jsem se s přáteli do Krušných hor, ale také jsem si znovu na elektrokole projel známá místa nejen na Šumavě.

1. Javoří potok

Široké údolí Roklanského a Javořího potoka patří mezi vyhledávaným cíle turistů i bikerů. Láká je krásná a pohodlně přístupná příroda, stejně jako vzdálenější vrchol Poledníku s rozhlednou či skalnatý vrchol Oblíku.

. . .

2. Hláska - Hora Svaté Kateřiny

Krušné hory na svém území mají hned několik zajímavých rozhleden. Některé z nich jsme zařadili do našich cyklotoulek krásnou horskou krajinou, která již dávno zacelila rány způsobené kyselými dešti, po nichž zůstaly uschlé lesy. Rozhledna Hláska v Horách Svaté Kateřiny leží v blízkosti česko-německých hranic, za které jsme se také dvakrát vyvezli.

. . .

3. Zámek Jezeří

"Zámek který měl zmizet z povrchu Země, se poprvé otevřel veřejnosti v červnu 1996. Téměř bez oken, střechy a krovy v havarijním stavu. Bez mobiliáře, plný suti a odpadků, pohlcen okolní vegetací - toť dědictví dob minulých. Nikdo by v té době nevěřil, jaké pozornosti se mu dostane od vás návštěvníků. Mnoho se udělal a ještě mnoho je potřeba udělat. Snad již má dnes 'dobře nakročeno' - držte mu palce. "

Toto svědectví vepsané na zeď zámku Jezeří říká mnohé. Jeho osud doslova visel na vlásku. Vlastně na pár stovkách metrů, které ho dnes dělí od hnědouhelného dolu ČSA Horní Jiřetín. První cyklotrasu jsem k němu nasměroval zcela záměrně, abych viděl, o co jsme mohli přijít. Od 1. července 2023 je zámek Jezeří prohlášený za národní kulturní památku.

. . .

4. Hřib žlutý

V druhé polovině září konečně začala i houbařské sezóna. Velké překvapení mně přichystal les nad chatou, když jsem nalezl i jasně žlutý hřib. K jeho určení jsem musel na internet a vše si nechal potvrdit mykologické pořádnou. Jedná se o variantu kováře, hřib žlutý, kterému chybí červený pigment. Wikipedie sděluje, že první doložený nález na území bývalého Československa pochází z lesa Horní Kapánsko u Čejkovic (okres Hodonín), což byla ještě v roce 1961 jediná známá lokalita v ČSSR. Starší prameny uvádějí dále výskyt v Podkrkonoší, jižních Čechách a na jižní Moravě. Novodobě se vyskytl u Hnátnice na Orlickoústecku. Dnes se zdá, že jeho nálezy začínají být častější.

. . .

5. Pohoří na Šumavě

Pohoří na Šumavě mate svým názvem. Proti svému názvu totiž neleží na Šumavě, nýbrž v Novohradských horách. Vlídné, tiché místo vyhledávají rádi básníci. Zdejší přírodní krásy mají silný lyrický podtext. My nahlédli i do Rakouska, kam jsme se vydali k pramenu Lužnice.

. . .

6. Nebelstein

Skaliska rakouského Nebelsteinu vám poskytnou daleké výhledy, které vám umožní shlédnout nejen okolní vrcholy Novohradských hor, ale pokud budete mít štěstí na dobré počasí, i vrcholky Východních Alp. Na vrcholu stojí vysoký kříž a pro snazší přístup také výhledové plošiny s dalekohledy.

∆ ∆ ∆

Druhý prázdninový měsíc se zadařilo hned dvojici fotkek z Šumavy - Stožická kaple a Slunečnice. Rozsoudit je mohou pouze následující hlasy.

Jako amatérský tenista se rád dívám na naše skvělé hráčky, které se pravidelně dostávají v grandslamech do závěrečných bojů o tituly. Jednou z nich je Karolína Muchová, která v rozhovoru prozradila, že miluje hudbu a pokud by si mohla vybrat jestli být grandslamovou vítězkou nebo hvězdou Taylor Swift, vybrala si popovou hvězdu. Ze čtveřice Kájou uvedených - Taylor Swift, Kanaďan The Weeknd, Dua Lipa či Billie Eilish, směřuje odkaz k Taylor Swift. Poslechnout si tak můžete její nové album (2023) Speak Now

Hodnocení článku

Anketa

Půltucet (září 2023) - příběh fotografie

11 14% Javoří potok

18 24% Hora Svaté Kateřiny

15 20% Zámek Jezeří

10 13% Hřib žlutý

16 21% Pohoří na Šumavě

6 8% Nebelstein

Hlasovalo 76 čtenářů

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Rony

Rony

... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.

(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)

Přidat komentář

Komentáře

Ranec

8. února 2024 09:26

Ranec říká

Za mě jasně vede Javoří potok

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.