Půltucet (červen 2023) - příběh fotografie
vydáno 1. července 2023 – napsal Rony – žádný komentář
Motto: "Dnes někdo sedí ve stínu, protože kdosi kdysi dávno zasadil strom.“ (Warren Buffet)
Slunce se na nebe vyšplhá úplně nejvýš, když slavím narozeniny. Mám to tedy lepší, než král Karel lll., který je sice narozený v listopadu, ale aby si poddaní jeho Veličenstva oslav dostatečně užili, přesunul je na červen. Ideální to měsíc na oslavy.
1. U Pašerácké lávky
Řeka Dyje protéká neskutečně krásným zalesněným kaňonem, do kterého lze jen nahlédnout. Náš nejmenší Národní park Podyjí chrání klid území dokonale, přesto stojí za to, abyste se ponořili do jeho tajemných listnatých lesů.
Pro pěší túry jsou vhodné okraje parku u Hnanic a Čížova - Hardeggu. Fotka ukazuje břehy Dyje u Pašerácké lávky, jež byla nově postavena a od 1. dubna 2023 po ní můžete přejít česko-rakouskou hranici. Jemný opar jakoby nás chtěl navrátit do doby, kde zde hranici velmi důkladně hlídali vojáci pohraniční stráže.
. . .
2. Tajemství Dyje
Tajemství mám rád odmala. I proto mi udělá radost, pokud mohu zobrazit poněkud pozměněnou realitu, byť vycházející z konkrétní situace na konkrétním místě. Tak se stalo i nedaleko hradu Hardegg, kdy první kapky deště začaly padat na klidnou hladinu řeky.
. . .
3. Tip top!
Prsty obří kamenné ruky z Králova stolce ukazují jak vzácnou přírodou NP Podyjí hýří. Každý pohled ze skal do kaňonu Dyje je jiný, krásný, omamný. Tip top!
. . .
4. Kostel s pozoruhodnou minulostí
Červený kostel na malém návrší Olympu možná nebudete znát. Přesto má jít o jednu z nejstarších sakrálních staveb v Jižních Čechách. Původně románská stavba pravděpodobně pochází z poloviny 12. století. Uvnitř kostela spatříme pole s freskami, které jsou na stěnách kněžiště uspořádány do čtyřech vodorovných pásů. V nejspodnějším pásu byla namalována drapérie, horní tři vyplňují výjevy z christologického cyklu.
Přečíst si možná stále můžete i nápisy v azbuce, neboť kostel sv. Mikuláše měla dvě desítky let v pronájmu vojska spřátelené Sovětské armády. Ostatně já si z jednoho drzého vandru napříč vojenským prostorem pamatuji nápis na kostelní věži CCCP 11:1 ČSSR. Tímto výsledkem zdecimovala Rudá mašina v 80 letech minulého století náš hokejový tým.
. . .
5. Rozbouřené nebe
Letní bouřky jsou zpestřením horkých dnů a mnozí z nás je rádi očekávají. Mocné živly se zmocní krajiny a mnohdy v ní zanechají nepěknou paseku. Jedna tlaková vlna přelétla Jižní Čechy někdy v polovině června a rozzářila nebe nad nimi ohromujícím ohňostrojem.
. . .
6. Bezdrevský (Soudný) potok
Zbudovskými Blaty protéká Bezdrevský (Soudný) potok, který zde ještě v 50 letech minulého století vytvářel nespočetné meandry. Jeho regulace a napřímení z mokřin stejně pole nevytvořila, oblast zůstala travnatá a často bývá při silných deštích zaplavována vodou. Při pohledu shora jsou stále původní koryto a slepá ramena patrná, letecké fotky vše odhalují velmi dobře. Dnes se znovu prosazuje návrat potoků do původního stavu, jsem zvědavý, jestli se toto bude týkat i Bezdrevského potoka a zdejších Blat.
∆ ∆ ∆
Pohled zpět odhalí skutečnost, že v květnovém souboji fotek s příběhem nejvíce hlasů pochytalo Zrození a smrt, název jenž předurčuje celý červnový Půltucet. Vede jen o jeden hlas před "Kapličkou", která ukazuje podobný obrázek. Náš život plyne jako voda a vše kolem nás se mění. Ne vždy k lepšímu.
Daniel Landa zase po čase prochází Minový pole a mluví mi z duše: "Každý Tvý slovo bude bráno, nahráno a uchováno. Kdyby snad náhodou, náhodou, náhodou... "
Přeji příjemné rozjímání.
Anketa
Půltucet (červen 2023) - příběh fotografie
24 21% U Pašerácké lávky
19 16% Tajemství Dyje
16 14% Tip ťop!
16 14% Kostel s pozoruhodnou minulostí
24 21% Rozbouřené nebe
18 15% Bezdrevský (Soudný) potok
Hlasovalo 117 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2016)
- Půltucet (leden 2022) - příběh fotografie
- Vzhůru na Onen Svět
- Do VVP Boletice na Velký a Malý Plešný
- Cesta do hlubin šumavské minulosti
- Půltucet (prosinec 2018) - příběh fotografie
- Za tajemnou energií mlžnými lesy Šumavy
- Nejen Rychlebské hory Il.
- Cyklotoulky Švihovskou vrchovinou
- Půltucet (srpen 2018) - příběh fotografie
Jaký typ výletů preferujete?
1224 47% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
827 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
581 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2632 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Chlum - výrazný vrchol Želnavské vrchoviny
- Hamr na Jezeře lll. Oybin a Brniště
- Kratochvíle a okolí, zábava na druhou
- Pohled do Ostřihomi
- Bílé Velikonoce - túra do Zbytin
- Půltucet (květen 2019) - příběh fotografie
- Kaňonem Křemelné
- Za energií na Boží kameny
- Hrubý Jeseník a Rychlebské hory ll.
- Jihočeské cyklotrasy VI.