Půltucet (červen 2025) - příběh fotografie

Půltucet (červen 2025) - příběh fotografie

Motto: "Čím jasnější plamen, tím temnější stíny vrhá.“ George R. R. Martin

Letní slunovrat

21. června slavili Keltové letní slunovrat, nejdelší den, kdy slunce ukazovalo největší sílu. Oslavy proto souvisely právě se sluncem a dominantní úlohu hrály ohňové rituály. Z kopců se pouštěla zapálená kola, symboly žhnoucího slunce, skákalo se přes ohně. Zvyky keltských předků byly vlastní i většině národů pravěku a starověku.

Z výstavy "Keltové na jihu Boiohaema" v Jihočeském muzeu:

. . .

Cílevědomý

Přestože to někdy bude těžké, tak dokážeš překonat všechny překážky, které Ti přijdou do cesty. Neboj se stále jít za svým cílem.

Moudrý

Když uděláš chybu, není to konec světa. Chyby Tě poučí a pomáhají Ti růst. Je důležité je neopakovat a jít dál

Zvídavý

Neboj se riskovat a experimentovat. I když Ti něco nevyjde podle představ, každá zkušenost Ti přinese nové poznání a sílu.

Vytrvalý

I když to někdy nevypadá, že se Ti tvrdá práce vyplácí, Tvé úsilí jednou přinese ovoce. Nevzdávej se a pokračuj vpřed.

Odvážný

Nečekej na někoho, kdo Tě zachrání. Jsi svým vlastním hrdinou. Věř, že v sobě máš sílu a odvahu udělat to,

. . .

Tichá a vznešená

Jsi v mojí blízkosti

Tichá a vznešená

Stříbrná kapka ranní rosy

Slábnoucí ozvěna

_

Tvá slova vánek šeptá

Do vrby staleté

"Pojďme se spolu schovat

Než láska odkvete"

. . .

1. Ktišský mlýn

Večerní obloha se kaboní nad Ktišským mlýnem, který je poprvé připomínaný již v roce 1423. Mezi lety 1904 - 1945 prošel rekonstrukcí, kdy vodní kolo nahradila vodní turbína a v areálu mlýna byla vybudována pila na vodní pohon, výrobna mlýnských výrobků a cihelna. Komín cihelny jsem z kompozice fotky ořízl. Dnes je objekt dostal do soukromých rukou a je veřejnosti nepřístupný.

. . .

2. Pásovka hajní

Páskovka hajní je jedním z nejčastějších druhů šneků v Evropě. Stejně jako jako u hlemýždě zahradního jde o hermafrodita, který se musí vzájemně spářit.

. . .

3. Kachničky

Mladé kachničky poznávají svět. Než dokážou vzletět nad krajinu, musí jim stačit rybník, kde se narodily.

. . .

4. Zámek Nebílovy

Záchrana památek pomohla zachovat nejednu historický zajímavou a krásnou budovu. Zámek Nebílovy postavený v letech 1705 - 1719 tvoří dvojice samostatných trojkřídlých traktů. Náročné opravy druhého objektu stále pokračuje, ale již dnes vám prohlídka umožní nahlédnout nejen do opravené části zámku, ale i na práci té právě rekonstruované.

. . .

5. Myšice na talíři

Myšice je aktivní především v noci a v okolí lidských obydlí se většinou nevyskytuje, není příliš známá. Až do tohoto století se tento druh nerozlišoval od myši lesní. Oba druhy mají velké oči a uši, silné zadní nohy schopné skákat a dlouhý ocas. Záda myšice mají intenzivní okrové až červenohnědé zbarvení, břicho je bělavě šedé. Na rozdíl od lesní myši má však myšice výrazný žlutý límec, uši připomínající velké pytle, a její srst má kontrastnější barvu. Celkově je větší než myš lesní.

Fotku jsem jako myšici křovinnou neurčil já, ale umělá inteligence Google Lens.

. . .

6. Nad Blanicí

Řeka Blanice pramení v Želnavské vrchovině a protéká Šumavou k Husinci. Mezi Arnoštovem a Spálencem NPP Blanice a NPP Prameniště Blanice chrání především kriticky ohroženou perlorodku říční. Žijí zde ale i další ohrožené druhy živočichů, vranka obecná a mihule potoční, a pokud budete mít štěstí, kolem potoků spatříte vydru říční.

∆ ∆ ∆

V rozkvetlém máji pře šest desítek hodnotících čtenářů Půltuctu nejvíce oslovila Perla v hlubinách, jezírka v bývalém vápencovém lomu Rabí. Náskok fotky je opravdu dominantní, což nebývá zvykem.

Dlouho nebylo v našich silách dostat se na vyprodanou projekci v českobudějovické Hvězdárně a planetáriu The Dark Side of the Moon, nebo-li Odvrácená strana měsíce od skupiny Punk Floyd, kombinuje zvuk alba s vizuálními efekty. Projekce je speciálně upravena pro full-dome formát planetária.

Je tomu více než 50 let, kdy skupina Punk Floyd vydala tuto desku. Je tomu 50 let, kdy stanice "Vltava" vysílala v rámci poředu 3x60 a to stereo seriál "Proti proudu času", kde jsem se poprvé s Floydy setkal a jejich hudbu si zamiloval.

Ohodnoťte článek

Hodnocení 1Hodnocení 2Hodnocení 3Hodnocení 4Hodnocení 5

Anketa

Půltucet (červen 2025) - příběh fotografie

1 20% Ktišský mlýn

1 20% Pásovka hajní

1 20% Kachničky

1 20% Zámek Nebílovy

0 0% Myšice na talíři

1 20% Nad Blanicí

Hlasovalo 5 čtenářů

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Rony

Rony

... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.

(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)

Přidat komentář

Komentáře

K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.