Borovoladské barevné snění

Borovoladské barevné snění

Borová Lada je místem zaslíbeným turistice. Její okolí na podzim vyniká barevností, která zaujme a uchvátí. Toulání se loukami, zarůstajícími smíšeným lesem, osvobozuje mysl. Cítíte všude přítomnou energii proudící do vašich těl z klidné a tiché šumavské krajiny. Mlhy jen dotvářejí melancholickou náladu a je na vás, kam stočíte své kroky.

Chalupská slať

První den prší a tak se na oběd stavíme ve Vimperku. Procházíme si náměstí i zdejší krámky s cetkami. Počasí dnes nedovoluje delší trek a tak se po příjezdu do Borové Lady jdeme podívat alespoň k Chalupské slati. Ta je díky snadné dostupnosti vyhledávaným a často foceným místem. Dřevěný chodník nás zavádí k překrásnému jezírku s několika ostrůvky, kde sychravé počasí dotváří ponurou atmosféru. Propadáme o mnoho milionů roků nazpět...

Zastavujeme se ve zdejším krásném informačním středisku a na památku kupujeme magnetky s fotkami Chalupské slati.

mapka okolí Borové Lady

Uličky Vimperka.

Věž.

Náměstí.

U Chalupské slati.

Chalupská slať.

U infostřediska.

Polecká nádrž

Ráno naštěstí neprší a tak se můžeme autem z penzionu Zlatá Lada přemístit na Polku. Tady je jedno ze záchytných parkovišť "Zaparkuj a upaluj", jak jsem si je přejmenoval. Bohužel se nepočítá s tím, že by se mohl turista vzdálit na více než den, projít si delší trasu po Šumavě a někde se ubytovat. Auto na nich totiž můžete nechat pouze do večerních hodin.

Z Polky, kde je nový penzion, jdeme podél Poleckého potoka ke stejnojmenné vodní nádrži. Mlha tlumí jasné barvy listí a pomalu se proplétá okolními lesy. Míjíme křížek v místech, kde kdysi stávaly osamělé domky a přicházíme Polecké nádrži. Nádherné místo je trochu utajené, nevedou sem žádné značené stezky. Přesto je mi známé. Před lety jsme sem večer doputovali ze Strážného a nedaleko odsud přespali. Navíc zakoupený šumavský kalendář 2011, zdobící chodbu u mého bytu, ukazuje celý říjen právě Poleckou nádrž.

Od tiché hladiny směřujeme kroky zpět k rozcestí, kudy stoupá vzhůru k Jelenímu a Kohoutímu vrchu cesta. Nově je označena jako cyklotrasa, přestože vede, jak zanedlouho zjišťujeme, přes oboru, kam se na zimu stahují místní jeleni. Procházíme ji bez problému až k mnoha krmelcům a jakési podzemní boudě neznámeho účelu. Za nimi obcházíme I.zónu NP "Malá slať" a postupně klesáme na bývalou huť-Orlovku. Tady jsou hezké rozhledy směrem k Hliništi.

Docházíme zpět k Polce a protože je čas, procházíme se ještě nad Teplou Vltavou směrem k Březové Ladě. Dohlédneme k meandrům řeky a Liščí hoře, kde byl kdysi zastřelen poslední vlk. Je pravděpodobné, že se vlci na Šumavu znovu vrátí a tak snad nebyl přece jen poslední. Už se na ně těším.

Náhon Teplé Vltavy na Polce.

Zaparkuj a upaluj!

Penzion na Polce.

U Nové Polky.

Srdcový strom.

Zadumaná krajina.

Polecká nádrž.

Ke Kohoutímu vrchu.

Jelení přezimovací obora.

Krmelce v oboře.

Mechové království.

Výhledy j Hliništi a Orlovce.

Polka.

Teplá Vltava.

Knížecí Pláně

Poslední den věnujeme Knížecím Pláním. Ty slibují pěkné fotky a tak se docela těším. Rozhodně nemáme v úmyslu jít stejnou cestou tam i zpět a tak si vybíráme postup kolem Vltavského potoka. Turistická značka nám nechybí, protože cesta nás vede i bez ní neomylně stále mírně vzhůru k pláním. Od menších slatí stoupáme po staré vojenské cestě z panelů. Míjíme několik modřínů na kterých visí "vousatý mech", indikátor zlepšeného životního prostředí na Šumavě. Nahoře dosahujeme modré značky a posléze i rozcestí Žďárské sedýlko.

Odsud je to již ke Knížecím Pláním kousek. Penzion Hájenka je vyhlášený dobrým jídlem a protože je po poledni, není proč váhat. Přestože je konec října, jezdí sem ještě dost cyklistů a hospoda se rychle plní.

Odcházíme dobře naladěni k nám již známému Vltavskému potoku. Tady nahoře je to jen malý potůček, protékající krásně zbarvenou slatí. Dělám několik fotek a začínáme stoupat po žluté značce k Vysokému stolci. Vrchol se dnes jen podchází, značka kopíruje dříve známou lyžařskou trasu z Borové Lady, a my z ní u Nové Boubské mizíme k horní lesní cestě. Ta nás vede neomylně přímo k rozhledně, která rozhlednou vlastně již ani není. Okolní stromy totiž "nečekaně" povyrostly a zakryly výhledy k Novýn Hutím.

Sestupujeme k Borové Ladě po "NS Les", která má několik zastavení vypovídajících cosi o zdejším lese.

U Vltavského potoka.

Jelení studánka.

Vltavský potok.

Slať.

Panelová cesta ke Knížecím Pláním.

Mech.

Na modré...

Rozcestí Žďárecké sedýlko.

Bukové tajemství.

Knížecí Pláně.

Penzion Hájenka.

Knížecí Pláně.

Slať u Vltavského potoka.

Hraniční les.

Věčné spojení, u vyhlídky.

Vyhlídka bez výhledů.

Hodnocení článku

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Rony

Rony

... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.

(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)

Přidat komentář

Komentáře

Japo

17. listopadu 2011 14:53

Japo říká

Ach, ta podzimní nostalgie ... Výlet to však musel být i přes počasí pěkný.

"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.